Glöcklerlauf – tradiční zimní zvyk v srdci Salzkammergut

1. 2. 2018

Každý rok v podvečer 5. ledna v obcích oblasti Salzkammergut (Solná komora) se můžete stát svědky nevšedního průvodu zvaného Glöcklerlauf. Tato tradice je tak jedinečná, že byla dokonce zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO v Rakousku.

Pojďte se s námi v dnešním videoTIPu podívat do obce Obertraun na břehu jezera  Hallstätter See, kde se po západu slunce rozezní zvonky a tmu prozáří barevné ornamenty „Glöckler-čepic“.

Glöcklerlauf – průvod zvonků

Glöcklerlauf vznikl v 19. století v obci Ebensee u jezera Traunsee v Horním Rakousku. Pravidelně každý rok 5. ledna, v době tuhé zimy, kdy byl velký nedostatek jídla, se místní horníci ze solných dolů vydali hromadně na koledu po obci a okolí. Zastavovali se u domů, žehnali lidem a přáli jim štěstí. Během takového večera urazili až 30 km.

U domu, u kterého byli zváni, vytvořili v chůzi kruh, jež se téměř podobal tanci světel. Požehnali domu i celé rodině a za odměnu dostali výslužku.

Hlavní prvkem tohoto zimního zvyku jsou typické „čepice“, které jsou až dva a půl metru dlouhé, asi jeden a půl metru vysoké a často váží až 15 kg. Skládají se z dřevěných rámů v různých tvarech a jsou pokryty černým papírem. Do černého papíru jsou vyříznuty různé domácí, vánoční či jiné motivy a vyříznuté obrazce jsou následně podlepeny průhledným barevným papírem, to aby svíčka umístěná uvnitř, prosvítila vytvořený obrázek krásně do tmy.

Účastníci průvodu jsou oblečeni v bílých kalhotách a košili. Původ této skutečnosti pramení z toho, že koledníci byli chudí lidé, jak již zmíněno, většinou horníci ze solných dolů a ti často neměli jiný oděv než ten, ve kterém pracovali.

Tradice Glöcklerlauf je obvykle řazena k pohanským zvykům. Jedná se vlastně o jakési „světelníky“, kteří se snaží porazit temnotu za pomocí světla, barev a tepla. Špatní duchové tak mohou být vyhnáni a v každém požehnaném domě zůstanou pouze duchové hodní.

Stejně tak zvonky uvázané u pasu mají odehnat zimní duchy, probudit plodiny ze zimního spánku a pomalu přilákat jaro.

Glöcklerlauf – nehmotné kulturního dědictví UNESCO

Tento zvyk se rozšířil po celé oblasti Salzkammergut a také do horního Štýrska, předává se mezi lidmi z generace na generaci.

Na seznamu nehmotného kulturního dědictví je zapsán pouze průvod v zakládající obci Ebensee v Horním Rakousku, zdaleka ale není jediný, který stojí za návštěvu. V některých z pořádajících obcí může být tato tradice malinko odlišná, základní rysy této události jsou ale vždy shodné.

Pokud pojedete v období 5. ledna do oblasti Salzkammergut, určitě si nenechte tento zimní zvyk ujít.

Přejeme vám krásnou zimní dovolenou v Alpách.

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Mohlo by Vás zajímat