Aktuální počasí

Předpověď počasí na další dny

pátek 23. 08. 18 až 22°C
sobota 24. 08. 19 až 23°C
neděle 25. 08. 19 až 25°C
pondělí 26. 08. 18 až 26°C
úterý 27. 08. 17 až 25°C
středa 28. 08. 18 až 26°C
čtvrtek 29. 08. 17 až 27°C
pátek 30. 08. 18 až 20°C

Základní informace

Místo:
RakouskoKorutany

Korutany (Kärnten)

Nejjižnější spolková země Rakouska sousedí s Itálií a Slovinskem a má dlouholetou tradici jako země rodinné dovolené. To platí nejen v zimě, kdy je z 90% garantováno slunečné počasí, ale také v létě díky množství teplých jezer a vysokých hor.

Korutany jsou protkány i obehnány mohutnými pohořími Hohe Tauern (Vysoké Taury), Karawanken (Karavanky) a Karnische Alpen (Karnské Alpy).

Zima v Korutanech

Chystáte se na zimní dovolenou do Korutan? Podívejte se na turistické regiony na konci stránky. V každém regionu najdete rozcestník k jednotlivým lyžařským střediskům.

Mapa Korutan

Kuchyně Korutan

Regionální zvláštností kuchyně se odrážejí často i v odlišných názvech a jejich obsahu. Vezměme si například obyčejné nudle. V Korutanech se pod tímto názvem rozumí plněné nudle, čili nudlové taštičky. Podle náplně se pak jedná o nudle tvarohové, bramborové, makové, masové a jiné. Další druh „nudlí“, které jsou plněny nádivkou ze sušených hrušek a ochucené skořicí a medem, známe i z naší krajové kuchyně. Tato dobrota se zde ale podává především v době Adventu a na Vánoce.

Jedním ze slavných korutanských moučníků je rendlíková buchta, tzv. „Reinling“. Je to buchta z kynutého těsta naplněná nádivkou, jež se do rendlíku ukládá spirálovitě ve vrstvách.

Specialitou z oblasti Jauntal je vepřový žaludek plněný zvláště dobře kořeněnou sekanou, který se podává jak studený, tak i teplý. V oblasti Lavanttal je rozšířený „Leberlan“, což jsou do blány obalované a do zlatova upečené knedlíky plněné rozličným masem. Z koření na dochucení masa se zde používá především bazalka, šalvěj, meduňka a estragon.

Jídlo s názvem „Ritscher“ najdeme v Korutanech, ale také v sousední štýrské kuchyni. Jedná se o ječné kroupy s fazolemi zavinuté v uzeném mase. Toto jídlo uvádí historické záznamy již v roce 1485, takže je opravdu tradiční.

Turistické regiony Korutan

Rosental

Katschberg-Rennweg

Lavanttal

Millstätter See

Nassfeld-Pressegger See

Národní park Vysoké Taury

Weissensee

Nockberge

Oberdrautal

Villach

Klagenfurt am Wörthersee

 

Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy

Dolní Rakousko

Horní Rakousko

Salcbursko

Štýrsko

Tyrolsko

Voralbersko

Tipy na výlety

Grossglockner Hochalpenstrasse (videoTIP)

V dnešním videoTIPu bychom vás rádi vzali do oblasti Vysokých Taur a provedli vás po známé alpské silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která patří mezi nejvíc oblíbené alpské silnice vůbec.

Chci vědět víc

Největší ledovce v Rakousku

Přemýšlíte, kam se vydat na lyže, než začne ta pravá zima? Co třeba vyrazit do Rakouska na ledovce. Pro inspiraci jsme vám připravili seznam největších rakouských ledovců, na kterých se dá lyžovat.

Chci vědět víc