Aktuální počasí

Předpověď počasí na další dny

úterý 26. 06. 11 až 20°C
středa 27. 06. 13 až 17°C
čtvrtek 28. 06. 12 až 16°C
pátek 29. 06. 15 až 21°C
sobota 30. 06. 16 až 27°C
neděle 01. 07. 18 až 27°C
pondělí 02. 07. 17 až 25°C
úterý 03. 07. 18 až 28°C

Základní informace

Místo:
RakouskoSalcbursko

Salcbursko (Salzburgerland)

Salcbursko bývá v prospektech často nazýváno jako „Malý ráj“. Kdo zvolí takovéto heslo, musí mít už co nabídnout. Tato spolková země, která láká své návštěvníky především svými horami a jezery, se dělí pro účely cestovního ruchu na hlavní město Salzburg a další turistické regiony, které najdete vypsané na konci této stránky. 

Salcbursko je známé nejen u příznivců zimní dovolené. Vítaní jsou zde i příznivci pěší turistiky, cykloturistiky a také ti, jenž by chtěli pokořit nejvyšší rakouskou horu Groβglockner (3.797 m), která se nachází na okraji národního parku Hohe Tauern (Vysoké Taury). O národním parku Hohe Tauern se dočtete více v článku „Kde hranice spolkových zemí neplatí“ na našem blogu.

 

Hledáte inspiraci na výlety? Podívejte se na naše videoTipy ze Salcburska.
- videoTIPy z oblasti Zell am See-Kaprun

 

V Salcbursku, v horní části údolí Salzachtal, se nedaleko obce Krimml nachází 400 metrů vysoké Krimmler Wasserfälle (Krimmelské vodopády). Jsou to nejvyšší vodopády jak v Rakousku, tak i v celé střední Evropě. V celosvětovém měřítku zaujímají v pomyslném žebříčku šestou příčku.

Salcbursko se svými 163 přírodními jezery a 22 umělými koupališti nabízí přes 100 km2 vodních ploch. Největším zdejších jezerem je známé, 11 km dlouhé, Wolfgangsee, o které se Salcbursko dělí se spolkovou zemí Horní Rakousko. Další dvě krásná jezera Fuschlsee a Hintersee, lemovaná udržovanými plážemi, zahradami, množstvím sportovních zařízení i hotelů, penzionů a hospůdek, se nachází v oblasti Salzkammergut.

Zvláštní postavení mezi salcburskými jezery zaujímá světoznámé Zeller See (Zellské jezero) u známého historického města Zell am See, které se díky své výhodné poloze stalo vyhledávaným rekreačním místem. Jeho vody se nachází pod vysokými horami, v těsné blízkosti známého ledovce Kitzsteinhorn u městečka Kaprun.

Zima v Salcbursku

Chystáte se na zimní dovolenou do Salcburska? Podívejte se na turistické regiony na konci stránky. V každém regionu najdete rozcestník k jednotlivým lyžařským střediskům.

 

Mapa Salcburska

Kuchyně Salcburska

Salzburg byl po staletí sídlem biskupů a jejich kuchyně tak ovlivnila i tradiční pokrmy zdejšího kraje. V Salzburgu a okolí se třeba podával velice nezvyklý nápoj a to ječmenná šťáva. V krajovém jídelníčku jsou oblíbené různé varianty polévky ze zakysaného mléka. Často se objevuje telecí a jehněčí maso v různých obměnách, například s mateřídouškou a libečkem. Volská oháňka se špekovými knedlíky je oblíbeným jídlem v okolí Lungau. Kolem jezer jsou časté rybí speciality – například rybí palačinky se šalotkou a červeným vínem či závin se pstružím masem politý šalotkovou omáčkou.

Známým pojmem jsou „salcburské nočky“. Jde o nadýchaný moučník z lehkého piškotového těsta. Jeho příprava vyžaduje zručnost a zkušenost a je chloubou místních hospodyněk.

Salcbursko nabízí mezi svými specialitami řadu typických kaší, zde nazývaných „Koch“. Tyto kaše jsou většinou sladké s hrozinkami nebo sušeným ovocem. Se sušeným ovocem je také spojena specialita, která se připravuje hlavně na Vánoce a to „Kletzenbrot“ čili chlebíček z křížal ze sušených švestek.

Turistické regiony Salcburska

Fuschlsee

Gastein

Großarltal

Hochkönig

Lungau

Nationalpark-Region Hohe Tauern

Obertauern

Raurisertal

Saalfelden Leogang

Salzburger Saalachtal

Salzburger Sportwelt

Salzkammergut

Wolfgangsee

Zell am See-Kaprun

 

Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy

Dolní Rakousko

Horní Rakousko

Korutany

Štýrsko

Tyrolsko

Voralbersko

 

Tipy na výlety

Grossglockner Hochalpenstrasse (videoTIP)

V dnešním videoTIPu bychom vás rádi vzali do oblasti Vysokých Taur a provedli vás po známé alpské silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která patří mezi nejvíc oblíbené alpské silnice vůbec.

Chci vědět víc

Salzburg Card – tip jak ušetřit (videoTIP)

Chystáte se do Salzburgu? Máme pro vás tip, jak během návštěvy tohoto krásného města ušetřit. Se Salzburg Card budete mít vstupy do všech nejznámějších pamětihodností zdarma.

Chci vědět víc