Aktuální počasí

Předpověď počasí na další dny

sobota 19. 08. 16 až 20°C
neděle 20. 08. 13 až 18°C
pondělí 21. 08. 12 až 19°C
úterý 22. 08. 11 až 21°C
středa 23. 08. 12 až 26°C
čtvrtek 24. 08. 17 až 27°C
pátek 25. 08. 16 až 29°C
sobota 26. 08. 17 až 29°C

Základní informace

Místo:
RakouskoSalcbursko

Salcbursko (Salzburgerland)

Salcbursko bývá v prospektech často nazýváno jako „Malý ráj“. Kdo zvolí takovéto heslo, musí mít už co nabídnout. Tato spolková země, která láká své návštěvníky především svými horami a jezery, se dělí pro účely cestovního ruchu na hlavní město Salzburg a další turistické regiony, které najdete vypsané na konci této stránky. 

Salcbursko je známé nejen u příznivců zimní dovolené. Vítaní jsou zde i příznivci pěší turistiky, cykloturistiky a také ti, jenž by chtěli pokořit nejvyšší rakouskou horu Groβglockner (3.797 m), která se nachází na okraji národního parku Hohe Tauern (Vysoké Taury). O národním parku Hohe Tauern se dočtete více v článku „Kde hranice spolkových zemí neplatí“ na našem blogu.

 

Hledáte inspiraci na výlety? Podívejte se na naše videoTipy ze Salcburska.
- videoTIPy z oblasti Zell am See-Kaprun

 

V Salcbursku, v horní části údolí Salzachtal, se nedaleko obce Krimml nachází 400 metrů vysoké Krimmler Wasserfälle (Krimmelské vodopády). Jsou to nejvyšší vodopády jak v Rakousku, tak i v celé střední Evropě. V celosvětovém měřítku zaujímají v pomyslném žebříčku šestou příčku.

Salcbursko se svými 163 přírodními jezery a 22 umělými koupališti nabízí přes 100 km2 vodních ploch. Největším zdejších jezerem je známé, 11 km dlouhé, Wolfgangsee, o které se Salcbursko dělí se spolkovou zemí Horní Rakousko. Další dvě krásná jezera Fuschlsee a Hintersee, lemovaná udržovanými plážemi, zahradami, množstvím sportovních zařízení i hotelů, penzionů a hospůdek, se nachází v oblasti Salzkammergut.

Zvláštní postavení mezi salcburskými jezery zaujímá světoznámé Zeller See (Zellské jezero) u známého historického města Zell am See, které se díky své výhodné poloze stalo vyhledávaným rekreačním místem. Jeho vody se nachází pod vysokými horami, v těsné blízkosti známého ledovce Kitzsteinhorn u městečka Kaprun.

Zima v Salcbursku

Chystáte se na zimní dovolenou do Salcburska? Podívejte se na turistické regiony na konci stránky. V každém regionu najdete rozcestník k jednotlivým lyžařským střediskům.

 

Mapa Salcburska

Kuchyně Salcburska

Salzburg byl po staletí sídlem biskupů a jejich kuchyně tak ovlivnila i tradiční pokrmy zdejšího kraje. V Salzburgu a okolí se třeba podával velice nezvyklý nápoj a to ječmenná šťáva. V krajovém jídelníčku jsou oblíbené různé varianty polévky ze zakysaného mléka. Často se objevuje telecí a jehněčí maso v různých obměnách, například s mateřídouškou a libečkem. Volská oháňka se špekovými knedlíky je oblíbeným jídlem v okolí Lungau. Kolem jezer jsou časté rybí speciality – například rybí palačinky se šalotkou a červeným vínem či závin se pstružím masem politý šalotkovou omáčkou.

Známým pojmem jsou „salcburské nočky“. Jde o nadýchaný moučník z lehkého piškotového těsta. Jeho příprava vyžaduje zručnost a zkušenost a je chloubou místních hospodyněk.

Salcbursko nabízí mezi svými specialitami řadu typických kaší, zde nazývaných „Koch“. Tyto kaše jsou většinou sladké s hrozinkami nebo sušeným ovocem. Se sušeným ovocem je také spojena specialita, která se připravuje hlavně na Vánoce a to „Kletzenbrot“ čili chlebíček z křížal ze sušených švestek.

Turistické regiony Salcburska

Fuschlsee

Gastein

Großarltal

Hochkönig

Lungau

Nationalpark-Region Hohe Tauern

Obertauern

Raurisertal

Saalfelden Leogang

Salzburger Saalachtal

Salzburger Sportwelt

Salzkammergut

Wolfgangsee

Zell am See-Kaprun

 

Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy

Dolní Rakousko

Horní Rakousko

Korutany

Štýrsko

Tyrolsko

Voralbersko

 

Tipy na výlety

Salzkammergut

Salzkammergut neboli česky Solná komora je jedinečná krajina hor a jezer. Rozprostírá se na severním okraji Alp a patří k nejvíce vyhledávaným oblastem Rakouska.

Chci vědět víc

Salzburg – vánoční trhy

Když se řeknou vánoční trhy v Rakousku, vybaví se nám vánočně osvětlený Salzburg se svojí dominantou hradu. A přesně do tohoto města jsme se vydali na adventní trhy, které do Rakouska díky své atmosféře lákají každý rok mnoho českých turistů.

Chci vědět víc