Autovlakem z Bad Gastein do Mallnitz (videoTIP)

15. 8. 2021

Dnes se svezeme autovlakem z Bad Gastein (Salcbursko) do Mallnitz (Korutany). Tenhle videoTIP je pro všechny, kteří mají rádi nevšední zážitky při svých cestách za poznáním.

Je jedno, zda vaši dovolenou trávíte na kole, motorce nebo jedete autem. Tenhle tip na zpestření cesty po rakouských Alpách zná málo lidí a my věříme, že si ho budete chtít také vyzkoušet.

Autovlak, spojující korutanské údolí Mölltal se salcburským údolím Gastein (spolková země Salcbursko, nikoliv město Salcburk) je alternativou pro dálnici A10, která vede ze Salcburku do Villachu.

 

 

Něco málo k tunelu

Se stavbou Tauernského železničního tunelu se začalo již v roce 1901. První vlak s cestujícími tímto tunelem, měřícím 8 371 m, projel v roce 1920. V období let 1960 až 2001 bylo z důvodu rychlého odbavení možné zůstat během jízdy ve svém voze. Aktuálně to již z bezpečnostních důvodů není možné. Celková doba jízdy trvá 13 minut.

Podle ÖBB bylo v roce 2019 na této trase odbaveno 180 000 vozidel, z toho 13 500 kol.

Cestování autovlakem

Nástupní místo na autovlak není přímo ve městě Bad Gastein, ale na nádraží Böckstein, které leží 10 minut cesty autem. Na konci článku máte v mapě označené místo nástupu. Je dobré dorazit na místo nástupu cca 10–20 minut před odjezdem vlaku. Vlak jezdí přes den každou hodinu.

Pokud jste skupina více než 6 vozidel (platí pro auta a motorky), je dle ÖBB potřeba objednat si místa předem.

Auto

Před nájezdem na vlak si posádka vozu (včetně zvířat) vystoupí a řidič najede na vlak. Po zastavení nechá zataženou ruční brzdu a zařazený rychlostní stupeň. Nemusíte mít strach, že byste museli při vyjíždění celý úsek couvat. Vyjíždět budete na druhou stranu. :) Posádka vozu vč. řidiče si pak nastoupí do vagonů určených k přepravě osob.

Motorka

S motorkou dojeďte na místo nakládky cca 20 minut před odjezdem vlaku. Motorku musí upevnit personál železnice.

Kolo

Pro kola je v letním období připraven speciální vagon pro kola.

Další informace o časech odjezdů, max. velikosti vozů, cenách atd. najdete v odkaze.

Tipy, jak spojit autovlak s cestováním po Alpách

Cesta k moři

Pokud jedete do Itálie, Chorvatska, Slovinka a neženete to tak, abyste tam byli hlavně co nejdříve, zastavte se v Bad Gastein. Buď jen na 2 hodinky, abyste si prohlédli městečko s úžasným vodopádem nebo v Bad Gastein přespěte a pokračujte ve vaší cestě až následující den.

Při naší cestě jsme spali v hotelu Alpenblick. Je to příjemné ubytování vzdálené 10 minut pěšky od vodopádu. Hotel má venkovní vyhřívaný bazén s výhledem na okolní vrcholky hor, vodoléčebný Kneippův chodníček, lázně a dobrou polopenzi. :)

Okruh s Grossglockner Alpenstrasse

Pokud se chystáte během návštěvy Salcburska navštívit Grossglockner Alpenstrasse, můžete si udělat zajímavý okruh. Užijte si 70 km zatáček a výhledů během jízdy po Grossglockner Alpenstrasse. Pak se z města Halligenblut za hodinu dostanete do obce Mallnitz. Odtud projedete Tauernským železničním tunelem autovlakem do Bad Gastein a zde přespíte. Druhý den můžete pokračovat dál směrem k Zell am See, odkud jste vyráželi.

Podívejte se na videoTIP z Grossglockner Alpenstrasse.

Přejeme vám krásné cestování nejen po rakouských Alpách :)

Václav&Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Výlet okolo vodopádu v Bad Gastein (videoTIP)

Pojďte se s námi v dnešním videoTIPu projít okolo mohutného vodopádu v obci Bad Gastein v Salcbursku. Procházka vám i s občerstvením zabere 2 hodinky, na jejichž konci budete určitě nadšeni.

Chci vědět víc