Lichtenštejnská soutěska (Liechtensteinklamm)

7. 8. 2022

Horké letní počasí neubírá na své síle, a proto vás v dnešním videoTIPu vezmeme aspoň trochu zchladit do osvěživé soutěsky, která je označována za jednu z nejhezčích a nejnavštěvovanějších soutěsek Rakouska.

A abychom ještě chvíli zůstali u těch superlativů, tak Liechtensteinklamm neboli Lichtenštejnská soutěska, ležící 5 minut jízdy autem od obce St. Johann im Pongau ve spolkové zemi Salcbursko, patří mezi jednu z nejdelších, nejhlubších a nejpůsobivějších soutěsek v Rakousku.


Návštěvníci se mohou těšit na fotogenické točité schody s názvem „Helix“, díky kterým sestoupí 30 metrů do hloubi rokle. A na konci cesty čeká nádherný vodopád.

Za zpřístupnění soutěsky můžeme poděkovat hlavně dvěma mužům a těmi jsou stavitel Alois Larcher, který systém dřevěných lávek a mol navrhl i vybudoval a kníže Johann II. z Lichtenštejna, jenž celý projekt zafinancoval. Právě díky finančnímu daru od knížete získala soutěska své jméno Liechtensteinklamm. Návštěvníkům byla zpřístupněna v roce 1867 a dle záznamů z kroniky ji během prvního roku navštívilo na 12 000 návštěvníků. Do dnešní doby se počet návštěvníků rozšířil na více než 10 milionů.

Rekonstrukce soutěsky

Nedávno soutěska prošla rozsáhlou rekonstrukcí, v jejímž průběhu byly kromě již zmíněných, točitých schodů vybudovány ještě celkem 3 tunely, 4 štoly a rozmístěno 60 skalních sítí o celkové délce 1 100 m. Všechny konstrukce a záchranné sítě musely být do soutěsky dopraveny vrtulníkem. K dopravě stavebních materiálů, z nichž některé vážily i několik tun, do soutěsky bylo zapotřebí asi 7 000 letových minut a samozřejmě vysoká přesnost pilota v pohybu s břemeny. Díky proběhlé rekonstrukci se také již o bezpečnost návštěvníků stará monitorovací systém, který detekuje pohyby v horninách, a to na úrovni milimetrů.

Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm
Liechtensteinklamm

Pár informací pro váš výlet

Před vstupem do soutěsky je možné zaparkovat na jednom ze čtyř parkovišť. Doporučujeme návštěvu buď hned ráno nebo později odpoledne. Nejen, že je v těchto denních dobách soutěska prý nejlépe osvětlena, ale během dne je také hodně frekventovaná a mohli byste pak čekat delší dobu ve frontě. Podívejte se na otevírací dobu soutěsky a aktuální ceník.

U parkoviště před vstupem do soutěsky je pokladna, kde si zakoupíte vstupenku. Hned u vchodu jsou také 2 restaurace a toaleta. Na nohou určitě oceníte pevnou obuv a pro případ chladu v batohu nějakou tu bundu či mikinu.

Soutěska je dlouhá 1,5 km a cesta tam i zpět vám zabere cca 2 hodiny. Během ní je potřeba v každém směru zdolat 100 výškových metrů a asi 440 schodů. Proto výlet nedoporučujeme lidem s pohybovým omezením. Návštěva soutěsky s kočárkem nebo invalidním vozíkem není možná. Hodně malé děti je s ohledem na počet schodů doporučeno vzít do nosítka.
Psi do soutěsky smí na krátkém vodítku a s košíkem, určitě ale předem zvažte počet schodů, které bude muset váš čtyřnohý kamarád zdolat. Schodiště jsou z velké části kovové, roštového typu a mohou způsobit poranění tlapek.

Přejeme vám krásné zážitky a mnoho hezkých vzpomínek :)
Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi