Medvědí soutěska - Bärenschützklamm (videoTIP)

12. 7. 2018

Neobyčejná přírodní podívaná protkaná dobrodružstvím, kouzlem a příběhy, to je Medvědí soutěska (Bärenschützklamm). U československých turistů je velice známá a tak vás i my v dnešním videoTIPu do ní vezmeme.

Psali jste si o videoTIP z Medvědí soutěsky a tak jsme se do ní vydali. Pokud i vy plánujete vyrazit právě sem, inspirujte se našim videem. A v článku najdete pár užitečných doporučení, která se vám budou hodit.

Jsou tam medvědi nebo ne?

Pokud přemýšlíte, zda si na výlet přibalit med, či pušku a pasti na medvědy, uklidníme vás hned na začátku. :) Soutěska má sice název Medvědí, medvědi tu ale nejsou, takže pasti nechte doma.

Medvědí soutěska nese s velkou pravděpodobní své jméno podle nedaleké Dračí jeskyně (Drachenhöhle), v níž bylo v průběhu první světové války objeveno přes 30 000 skeletů pravěkého medvěda jeskynního.

Existuje však ještě i druhá teorie, která praví, že k názvu soutěsky došlo zkomolením slovanského výrazu a dnešní podobu nabyl lidovou etymologií.

Která verze je ta pravá, těžko říct. Ať už ale vznikl název Medvědi soutěsky jakkoliv, jedno je jisté. Určitě stojí za to ji navštívit. :)

Kde zaparkovat?

Vstupním místem do Medvědí soutěsky je obec Mixnitz. Na konci článku máte mapku s vyznačeným místem, kde můžete zaparkovat auto. Parkování je zdarma.

Pozor: již se plánuje záchytné parkoviště v blízkosti vlakového nádraží. Až bude hotové, cesta ke vstupu do soutěsky se ještě o kousek prodlouží.

Aktuální ceník vstupu do Medvědí soutěsky a další informace.

Co vás v soutěsce čeká?

Medvědí soutěska je skalnatá rokle, kterou protéká říčka Mixnitz. Pracovití turističtí nadšenci tuto soutěsku zpřístupnili veřejnosti za pomocí soustavy schodů, dřevěných lávek a žebříků. Všechny dohromady mají cca 2 500 příčlí, takže si tu dáte docela do těla. ;)

Strmé schody, stupačky, kluzké žebříky a lávky jsou důvodem k tomu, že je sem zakázán vstup se psem. Trasa se nedoporučuje ani malým dětem, starším lidem nebo jedincům, kteří mohou trpět závratěmi. Pevná obuv je zde nezbytností, dobře poslouží i lehká nepromokavá bunda.

Soutěska je jednosměrná a měří cca 1 300 m. Přesto, že se jedná o poměrně krátkou vzdálenost, počítejte přibližně se třemi hodinami cesty. Na trase je pár malých míst k odpočinku na konci cesty na vás čeká restaurace Zum Guten Hirten.

Od této restaurace se můžete vrátit po lesní cestě zpět na parkoviště k vašemu autu.

Kam dál?

A komu se ještě nechce vracet, může pokračovat dál.

Jedním tipem pro turisty s lepší kondicí je hora Hochlantsch (1 720 m n. m; nejvyšší hora Štýrské pahorkatiny), přes kterou se dostanete až na Teichalm.

Cestou nahoru se zastavte v chatě Steirischer Jockl na skvělý domácí koláč. Chata stojí na úpatí skály a je od ní úžasný výhled do údolí.

Přibližně 5 minut cesty za chatou, po úzké cestě a schodech dojdete k dřevěné kapli Schüsserlbrunn. Své jméno „mističkový pramen“ získal tento poutní kostelík podle malého zřídla, které vyvěrá v kameni hned ve skále za ním a to v podobě stále naplněné malé mističky. Stará pověst praví, že kdo si oči v toto prameni umyje, tomu se zrak nikdy nezatemní. :) 

Po návratu k chatě Steirischer Jockl se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat dál dle plánu na horu Hochlantsch nebo si dáte ještě jeden domácí koláč a vrátíte se o 30 minut zpátky, abyste pokračovali po příjemné cestě na Teichalm a tím horu Hochlantsch obešli.

Teichalm je oblíbená přírodní oblast s jezerem Teichalmsee, ve kterém se dá v teplém období koupat.

Pojedete-li do Medvědí soutěsky s cestovní kanceláří, tak na tomto místě na vás budou s velkou pravděpodobností čekat vaše autobusy. Pokud jste však vyrazili na výlet sami, tak je potřeba zmínit, že z Teichalmu se těžko dostává zpět do Mixnitzu. Místní taxislužba není úplně spolehlivá, moc se jim na Teichalm jezdit nechce.

 

Jak vyřešit dopravu?

Pokud jste 2 rodiny = 2 auta, tak si před začátkem výletu odvezte jedno z aut na Teichalm, ať se máte na konci výletu jak vrátit do Mixnitzu pro to druhé. Ti, kteří neřídí, si mezitím v klidu mohou odpočinout u jezera nebo si v místní restauraci & cukrárně dát něco dobrého na zub.

Pokud pro vás první varianta není možná, nevěšte hlavu. Domluvte se s majiteli vašeho ubytování, ať vás z Teichalmu odvezou. Jsou na to od svých hostů zvyklí a většinou i velmi ochotní.

Posledním návrhem je, se řešení dopravy zcela vyhnout. Nechoďte až na Teichalm, ale vraťte se z výletu k restauraci Zum Guten Hirten (to byla ta první restaurace) a po cestě se vraťte zpět na parkoviště. A na Teichalm se jeďte podívat autem třeba až druhý den.

Jak se vyhnout davům turistů?

Možná jste slyšeli, že Medvědí soutěska je plná lidí a celou cestu se jde v zástupu. Ano, je to pravda. O víkendu a o svátcích je Medvědí soutěska velmi navštěvovaným místem. Nejen od nás z Čech se sem hrnou cestovní kanceláře na jednodenní výlety. A těch autobusů není opravdu málo.

Proto se víkendům a svátkům v Rakousku vyhněte a přijeďte sem ve všední den, kdy je soutěska bez davu turistů. Nekažte si zbytečně ten nádherný zážitek.

TIP na konec

Jestli jedete na dovolenou do Chorvatska, rozdělte a zpestřete si vaši cestu. Užijte si den v soutěsce a přespěte do druhého dne. Nabídka ubytování je široká. Následující den po snídani pokračujte dál k moři.

Přejeme vám příjemné osvěžující putování soutěskou.

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi