Na kole od Halštatského jezera k jezeru Gosausee a zpět

21. 7. 2022

Vyrážím na 2 dny na kolo. Pojedu od Halštatského jezera přes Gosausee do obce Gosau. Tam přespím a druhý den se vrátím velkým obloukem okolo Halštatského jezera zase zpět.

V pátek po práci jsem sedl do auta a vydal se do regionu Dachstein – Salzkammergut. Jelikož jsem vyrážel odpoledne, nerezervoval jsem si žádné ubytování. Zdá se mi zbytečné utrácet peníze za noc v penzionu, když dorazím na místo až v dost pozdních hodinách.

Noc v autě na bezva matracích

Chtěl jsem si vyzkoušet přespat v autě, tak jsem využil možnost zapůjčení matrací od annycarmat.com Tyto matrace jsou šité vždy na míru pro daný typ auta, což člověk ocení nejen ve chvíli, kdy si položí vedle své hlavy klíče od auta či mobil a oni nezmizí nějakou škvírou na podlahu vozu. Na matracích se spalo velmi dobře. Jsou pohodlné a ráno jsem nebyl ani trochu rozlámaný. A musím říct, že když jsem pak spal další noc v penzionu v Gosau na tamější proleželé matraci, na matrace v mém autě jsem dost vzpomínal.

Další skvělou výhodou je nenápadnost osobního auta. Obytný vůz je skvělá věc, ale má tu nevýhodu, že, že když s ním zastavíte někde, kde úplně nemáte co dělat, hned o vás okolí ví. Zaparkované osobní auto vybavené matrací na spaní, stojící přímo u výhledu na jezero, tolik rozruchu rozhodně neudělá.

Ale zpátky k výletu. Dojel jsem tedy do obce Obertraun u Halštatského jezera. Pro jistotu, abych někomu nezavazel, jsem zaparkoval na placeném parkovišti u veřejné pláže. Dá se tam parkovat za 8€ na noc, což je fér cena. Kousek odtam je sprcha i záchod. Co víc by si člověk mohl přát.

Druhý den jsem auto přeparkoval na neplacené parkoviště k vlakovému nádraží.

Hallstatt
matrace do auta
matrace do auta
waldbach
rossalm
rossalm
rossalm
kolari gosau
ledovec dachstein
gosau

Den první – nekonečný kopec od Halštatského jezera

Od vlakového nádraží v Obertraunu, kde jsem nechal auto, jsem vyrazil podél jezera směrem na Hallstatt. První zastávku jsem si udělal u veřejné pláže, odkud je krásný výhled na městečko Hallstatt.

Projel jsem okolo spodní stanice lanovky do solného dolu Salzwelten a po pravém břehu řeky jsem pokračoval směrem do hor. A šlapu nahoru. Po 30 minutách jízdy jsem dojel k vodopádu řeky Waldbach. Odtud už mě čekalo zase jen šlapání do kopce. Abych přiznal barvu, potají jsem záviděl všem těm e-bikerům, co mě předjížděli.

Stoupání je dlouhé cca 12 km. Pak následoval 10minutový sjezd k Hütte Rossalm, kde jsem se naobědval, doplnil tekutiny a začal se těšit na sjezd až k jezeru Gosausee.

Cesta od Rossalm k jezeru Gosausee trvá cca 30 minut. Jsou na ní 2 úseky, na kterých člověk musí trochu šlapat do kopce. Ale sjezd to byl úžasný.

Kousek před jezerem Gosausee se mi najednou vynořil ze zatáčky pohled na ledovec Dachstein. Je to nádherný zážitek. Dojel jsem dolů k jezeru. Jezero Vorderer Gosausee se dá celé objet. Můžete také vystoupat k hornímu jezeru Hinterer Gosausee. S Vevi jsme tento výlet okolo jezer Gosausee šli pěšky, tak se můžete podívat na náš videoTIP.

Od jezera Gosausee jsem první část jel po silnici a po 10 minutách pak najel na cyklostezku podél řeky Gosaubach, která mě dovedla až do obce Gosau, kde jsem měl zarezervované ubytování.

Den druhý – pohoda podél Halštatského jezera

Druhý den jsem po snídani pokračoval po cyklostezce podél řeky Gosaubach. Cyklostezka bohužel za chvíli skončila a dál jsem musel jet po hlavní silnici, která spojuje obce Gosau a Hallstatt. Jelikož se ale jede stále z kopce, tak mi ta silnice ani nevadila. :)

Na křižovatce u Halštatského jezera jsem nejel do Halštatu, ale odbočil jsem vlevo, směr Bad Goisern a pokračoval jsem podél jezera do obce Steeg – Gosau. Přejel jsem most a železniční přejezd. A pak už jsem najel na cyklostezku R2 okolo jezera dál směrem na Obertraun.

TIP: Určitě si s sebou nezapomeňte vzít plavky. Budete mít cestou hodně příležitostí vykoupat se v jezeře.

Po cyklostezce dojedete až k vlakové stanici Hallstatt. Odsuď se můžete pravidelnou lodní linkou vydat na prohlídku městečka Hallstatt. Více informací, jak se dostat lodí do Hallstatu, si můžete přečíst na našem blogu.

Já pokračoval od vlakového nádraží dál a za asi 20 minut jsem dorazil k autu, které jsem si o den dříve nechal zaparkované u vlakové stanice Obertraun.

Ti, kteří rádi honí kilometry, zvládnou tento výlet i během jednoho dne. Já jsem ale pohodář, takže doporučuji si tento výlet rozdělit na 2 dny. Do Alp se přece jezdí za zážitky a výhledy. :)

Inspirace na 2 dny

Vydejte se z Obertraunu ke Gosausee. Udělejte si výlet okolo jezera Gosausee a přespěte v obci Gosau. Druhý den pokračujte podle mého videoTIPu až k vlakové stanici Hallstatt a svezte se lodí do městečka. Projděte si ho a pak pokračujte zpět do Obertraun.

A když už zde budete a čas vám to dovolí, zdržte se ještě další den a vydejte se na vyhlídku 5 prstů.

Přeji vám krásné chvíle nejen o vaší dovolené.

Václav

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

3 + 1 tip na výlet v Gosau (videoTIP)

V dnešním článku vám přinášíme 3+1 tip na túru od horní stanice lanovky v Gosau. Stačí si jen vybrat, která z nich je dle vašich možností a zkušeností pro vás ta nejvhodnější.

Chci vědět víc

Výlet okolo jezera Gosausee (videoTIP)

Jste na dovolené v regionu Dachstein – Salzkammergut v Horním Rakousku a hledáte tip na příjemný výlet? Potom s námi pojďte v dnešním videoTIPu na výlet okolo jezer Vorderer Gosausee a Hinterer Gosausee.

Chci vědět víc