Narzissenfest – jeden den nestačí

5. 10. 2017

V dnešním videoTIPu vás vezmeme na slavnost narcisů – Narzissenfest. A kromě voňavých záběrů z tohoto festivalu vám také ukážeme, proč se na tuto událost vyplatí přijet alespoň na 3 noci.

Vzpomínáte si, když vaše babička nebo maminka natrhala na zahradě kytici rozkvetlých narcisů, dala je do vázy na stůl a za chvíli byl celý byt provoněný příjemnou vůní?

A teď si představte, že tu kytici vynásobíte tisíci podobných kytic. A kde že jsou? Všude na horských loukách v oblasti Ausseerland – Salzkammergut, kterou tyto drobné luční narcisky každoročně celičkou provoní.

Všechny se do vázy ale nevejdou, takže tady mají ještě jiné řešení. Řešení zvané květinový festival. A to festival nejen tak ledajaký. Slavnost narcisů má v tomto regionu tradici již téměř 60 let.

Češi tento květinový festival mají rádi, ale bohužel na něj většinou přijíždějí jen kvůli hlavnímu nedělnímu programu, při kterém celá slavnost vrcholí plavbou květinových soch po jezeře Altaussee nebo Grundlsee.

Jenže jeden den opravdu nestačí. My vám v dnešním videoTIPu ukážeme, proč na slavnost narcisů přijet rovnou na 3 noci.

Den 1. / čtvrtek

Po práci vyrazte směrem k regionu Ausseerland – Salzkammergut. Píšeme „po práci“, jelikož tento region není zase tak daleko. Od Prahy je vzdálen přibližně 370 km, z Brna 390 km a z Bratislavy jen 310 km. A dnes budete mít jediný úkol. Ubytovat se. :)

Den 2. / pátek

Jelikož jste přijeli již včera, tak si teď alespoň můžete v penzionu dát v klidu příjemnou snídani. Není nic příjemnějšího, než se posadit na terasu, užívat si alpského klidu a vychutnat si snídani z místních surovin.  

Po snídani se můžete rozhodnout, zda půjdete místním pomáhat na louky se sběrem narcisů nebo se raději vydáte na výlet do okolí.

Tipy na výlety v regionu Ausseerland - Salzkammergut

Večer probíhá v Bad Aussee pouliční slavnost. V ulicích jsou stánky s občerstvením a na každém rohu hraje kapela. Lidé chodí v krojích a vy máte pocit, že jste se posunuli v čase do minulosti.

TIP: Pokud pojedete autem do Bad Aussee, nechte auto na parkovišti před obcí. Během festivalu je město pro auta zavřené.

Den 3. / sobota

Již z pátku víte, jak je příjemné v klidu posnídat a nejraději byste si tento zvyk chtěli s sebou přivézt i domů, do klasického pracovního týdne. :)

Dopoledne se zajeďte podívat do Bad Aussee na sraz automobilových veteránů. I pokud nejste zrovna automobilový fanda, tato přehlídka krásně nablýskaných aut se vám bude určitě líbit.

Odpoledne se začínají vypichovat připravené drátové figury květinami. U vybraných hotelů může každý zájemce přidat ruku k dílu. Během zdobení většinou zajišťuje hotel doprovodný program a hladem či žízní také trpět nebudete.

V kterém hotelu se můžete ke tvorbě soch přidat, najdete v brožuře, kterou obdržíte ve vašem ubytování.

Den 4. / neděle

Na snídani si přivstaňte. A auto dnes nechte tam, kde jste ho včera zaparkovali. Během neděle je doprava do Bad Aussee kompletně zastavena a je potřeba využít místních autobusů. S platnou vstupenkou na Narzissenfest máte jízdné zdarma.

Dopoledne probíhá v Bad Aussee výstava jednotlivých figur. Můžete si je hezky zblízka prohlédnout, a také se s nimi vyfotit. :)

Kolem oběda začíná průvod a jednotlivé figury se odváží směrem k jezeru na závěrečné lodní korzo, čili plavbu po vodě. Jeden rok probíhá závěrečná jízda na Altaussee (2018) a následující rok na Grundlsee (2019). A takto se jezera každoročně střídají.

TIP: Pokud pojedete na slavnost narcisů v roce, ve kterém bude závěrečná plavba na jezeře Grundlsee, nespěchejte po prohlídce soch v Bad Aussee zpět do autobusů, ale vydejte se k jezeru 40 minut dlouhou procházkou podél řeky. Začátek lodního korza vám určitě neuteče a je to příjemnější volba, než se tlačit v davu u autobusů.

Pár čísel ze slavnosti Narzissenfest 2017

  • 22 000 návštěvníků (v neděli)
  • 26 figurín vytvořených z narcisů
  • 80 000 kusů narcisů potřebujete přibližně na jednu figuru
  • 150 000 kusů narcisů bylo spotřebováno na největší figuru (pstruh)
  • 3 000 lidí, většinou dobrovolníků, se staralo o průběh celého festivalu

No a kde získat aktuální informace?

Další informace o Narzissenfestu, které vyšly na našem blogu

Oficiální webové stránky slavnosti Narzissenfest

Poptávka ubytování včetně paušálního balíčku 
do poptávkového formuláře uveďte, že máte zájem o „Narzissenfest Pauschalangebot“

Vstupenky na akci

Věříme, že jsme vás na květinový festival Narzissenfest nalákali. Pokud budete mít dotaz, na který jste nenašli odpověď v našem článku, napište nám na Facebook.

Přejeme vám hezký den

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Tauplitzský vodopád

Tak o tomto vodopádu jsme fakt dlouho nevěděli. A to přitom leží kousek od obce Tauplitz, kde to máme rádi, a je příjemným výletním cílem. Dá se zvládnout pěšky, na kole, a dokonce i autem.

Chci vědět víc

Ze Sedlčan k hoře Loser – Bydlíkem po Alpách, 1.díl

Přemýšleli jste někdy, že byste chtěli zkusit dovolenou v obytném voze a vyrazili třeba do Alp? Jenže nevíte, kam a nemáte zkušenosti? Vydejte se spolu s námi na cestu prostřednictvím našeho seriálu, ve kterém vám ukážeme, jak si takovou dovolenou v bydlí

Chci vědět víc