Grossglockner Hochalpenstrasse (videoTIP)

21. 6. 2018

V dnešním videoTIPu bychom vás rádi vzali do oblasti Vysokých Taur a provedli vás po známé alpské silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která patří mezi nejvíc oblíbené alpské silnice vůbec.

Nástupním místem našeho auto-výletu je obec Bruck, která se nachází kousek od Zell am See. Odtud vede alpská silnice, která vás dovede až do obce Heiligenblut. Tato trasa tak spojuje dvě spolkové země, Salcbursko a Korutany.

Zarezervujte si ubytování v blízkosti Grossglockner Hochalpenstrasse.

Podívejte se na náš videoTIP.

Silnice je zpoplatněna a je dobře, že tomu tak je. Vybrané peníze jsou totiž investovány zpět do oprav a udržování silnice, která díky dlouhé zdejší zimě a místním klimatickým podmínkám dostává hodně zabrat. Ti z vás, kteří plánujete se sem vydat nejen za přírodou, ale provětrat i své silné stroje, to určitě oceníte. :)

Přístup na silnici si můžete objednat buď online, nebo si jej zaplatit přímo na místě u mýtné brány.

Podívejte se na aktuální ceník.

Pokud plánujete si užít zatáček tam a zpět, tak pro vás máme dobrou zprávu. Cestu platíte pouze jednou. Jen dbejte na to, abyste se vždy otočili v placeném úseku a ne až za mýtnou branou.

Berte ale, prosím, ohled na ty návštěvníky, kteří sem nevyrazili v plné rychlosti projíždět zatáčky, ale přijeli obdivovat krásnou okolní přírodu Národního parku Vysoké Taury.

A že je tady hodně co obdivovat. Během cesty totiž zvládnete celkové převýšení 1 748 m, během kterého budete svědky třeba i změny vegetace, která se v důsledku nadmořské výšky a klimatu mění.

Grossglockner Hochalpenstrasse v číslech

  • samotná přímá cesta mezi obcemi Bruck a Heiligenblut je dlouhá 48 km
  • včetně odboček na vyhlídku Edelweissspitze (2 571 m n. m.) a ledovcem Pasterze vás čeká trasa v délce 70 km
  • převýšení 1 748 m
  • 26 číslovaných zatáček
  • 12% stoupání; na odbočce k Edelweissspitze dokonce pak 14%
  • 250 dní v roce jsou zde hlášeny srážky (nemáme na mysli motorové ;) )
  • 100 dní v roce zde fouká silný vítr
  • během zimy napadne až 5 m sněhu
  • průměrná roční teplota v nejvyšších částech silnice je – 3°C
  • silnice je sjízdná od poloviny května do poloviny září

 

Zarezervujte si ubytování v blízkosti Grossglockner Hochalpenstrasse.

2 odbočky a nespočetné výhledy

Během cesty si nenechte ujít dvě úžasné vyhlídky.

První je Edelweissspitze (2 571 m n. m.), která je zároveň nejvyšším bodem cesty. Z vyhlídky, pod kterou dojedete pohodlně i autem, můžete obdivovat 37 vrcholů vyšších než 3 000 m a 19 ledovců.

Druhou vyhlídkou je Franz – Josefs – Höhe (2 369 m n. m.), odkud je výhled na dnes bohužel již mizející ledovec Pasterze a nejvyšší rakouskou horu Grossglockner. Přímo k ledovci se můžete svézt lanovkou, která se platí extra.

Restaurace s krásným výhledem

Pokud Vám u pozorování okolní horské nádhery vytrávilo nebo vás prostě jen začala honit mlsná, máme skvělý tip! Zastavte se v hostinci Gasthof Fuscher Lacke „Mankeiwirt“ (2 262 m n. m.). Mimo pověstného Kaiserschmarren a domácích dezertů tu mají i spoustu jiných dobrot.

Pozor, nejste na silnici sami

Na začátku článku jsme vás žádali, abyste brali ohledy na ostatní řidiče. A tím to nekončí, máme ještě jednu prosbu. Často se stává, že přes cestu přeběhne svišť, výjimkou není ani, když zahlédnete přímo u silnice kamzíka. Prosím, dejte pozor, ať nenastane nepříjemná a hlavně zbytečná kolize s místními obyvateli této krásné přírody.

Trocha historie

Grossglockner Hochalpenstrasse není uměle vybudovanou turistickou atrakcí. Až do 17. století patřila tato cesta mezi tři nejdůležitější obchodní cesty, které spojovaly Německo a Itálii a využívali ji již Keltové a Římané.

Projekt na výstavbu silnice, tak jak ji známe teď, vzniknul v roce 1924, kdy bylo potřeba zlepšit spojení s územím Východních Tyrol, které se díky ztrátě území po prohrané válce s Itálií dostalo do izolace. Peníze na stavbu silnice se našly až za hospodářské krize v roce 1929, kdy vláda zajistila práci pro 3 000 nezaměstnaných.

Samotná stavba započala 30. 8. 1930 a skoro přesně za 5 let 3. 8. 1935 byla slavnostně otevřena.

Aktuální počasí na Grossglockner Hochalpenstrasse

Doufáme, že se vám dnešní projížďka po Grossglockner Hochalpenstrasse líbila. Děkujeme za vaše komentáře a dotazy na našem facebooku.

VideoTIp jsme připravili ve spolupráci s Grossglockner Hochalpenstrasse a společností Mitsubishi - Motorrs.cz
Děkujeme!

Přejeme vám krásné dovolenkové putování po Alpách. A pozor na sviště! :)

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Z obce Heiligenblut po Grossglocknerské silnici|Bikeři v Alpách - 4.díl

A máme tady závěrečný díl našeho seriálu Bikeři v Alpách. Z programu našeho motorkářského výletu po rakouských Alpách nás čeká poslední Alpenstrasse, a to proslulá Grossglocknerská silnice. Tentokrát pojedeme z obce Heiligenblut, ležící ve spolkové zemi K

Chci vědět víc