Základní informace

Místo:
RakouskoKorutany

Korutany (Kärnten)

Nejjižnější spolková země Rakouska sousedí s Itálií a Slovinskem a má dlouholetou tradici jako země rodinné dovolené. To platí nejen v zimě, kdy je z 90% garantováno slunečné počasí, ale také v létě díky množství teplých jezer a vysokých hor.

Korutany jsou protkány i obehnány mohutnými pohořími Hohe Tauern (Vysoké Taury), Karawanken (Karavanky) a Karnische Alpen (Karnské Alpy).

Zima v Korutanech

Chystáte se na zimní dovolenou do Korutan? Podívejte se na turistické regiony na konci stránky. V každém regionu najdete rozcestník k jednotlivým lyžařským střediskům.

Mapa Korutan

Kuchyně Korutan

Regionální zvláštností kuchyně se odrážejí často i v odlišných názvech a jejich obsahu. Vezměme si například obyčejné nudle. V Korutanech se pod tímto názvem rozumí plněné nudle, čili nudlové taštičky. Podle náplně se pak jedná o nudle tvarohové, bramborové, makové, masové a jiné. Další druh „nudlí“, které jsou plněny nádivkou ze sušených hrušek a ochucené skořicí a medem, známe i z naší krajové kuchyně. Tato dobrota se zde ale podává především v době Adventu a na Vánoce.

Jedním ze slavných korutanských moučníků je rendlíková buchta, tzv. „Reinling“. Je to buchta z kynutého těsta naplněná nádivkou, jež se do rendlíku ukládá spirálovitě ve vrstvách.

Specialitou z oblasti Jauntal je vepřový žaludek plněný zvláště dobře kořeněnou sekanou, který se podává jak studený, tak i teplý. V oblasti Lavanttal je rozšířený „Leberlan“, což jsou do blány obalované a do zlatova upečené knedlíky plněné rozličným masem. Z koření na dochucení masa se zde používá především bazalka, šalvěj, meduňka a estragon.

Jídlo s názvem „Ritscher“ najdeme v Korutanech, ale také v sousední štýrské kuchyni. Jedná se o ječné kroupy s fazolemi zavinuté v uzeném mase. Toto jídlo uvádí historické záznamy již v roce 1485, takže je opravdu tradiční.

Turistické regiony Korutan

Rosental

Katschberg-Rennweg

Lavanttal

Millstätter See

Nassfeld-Pressegger See

Národní park Vysoké Taury

Weissensee

Nockberge

Oberdrautal

Villach

Klagenfurt am Wörthersee

 

Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy

Dolní Rakousko

Horní Rakousko

Salcbursko

Štýrsko

Tyrolsko

Voralbersko

Tipy na výlety

Z obce Heiligenblut po Grossglocknerské silnici|Bikeři v Alpách - 4.díl

A máme tady závěrečný díl našeho seriálu Bikeři v Alpách. Z programu našeho motorkářského výletu po rakouských Alpách nás čeká poslední Alpenstrasse, a to proslulá Grossglocknerská silnice. Tentokrát pojedeme z obce Heiligenblut, ležící ve spolkové zemi K

Chci vědět víc

Nockalmstrasse | Bikeři v Alpách – 3. díl

A je tu 3. den a my vyrážíme za dalším dobrodružstvím na motorkách po rakouských Alpách. Dnes nás čeká krásná vysokohorská silnice Nockalmstrasse ležící v Korutanech.

Chci vědět víc