Hallstatt - vlakem a lodí (videoTIP)

27. 7. 2017

Když se řekne Salzkammergut (Solná komora), mnohým se vybaví Hallstatt (Halštat), malebné městečko ležící na břehu jezera Hallstätter See (Halštatské jezero). 
Jestli máte návštěvu tohoto městečka v plánu, tak se vám náš videoTIP a doporučení uvedená v článku budou určitě hodit.

Parkování v Hallstattu je pruda

Hned na začátku článku je potřeba si říct, že Hallstatt je opravdu velmi věhlasné a známé místo. Pokud je místo známé, tak je i hojně navštěvované. A když je známé a současně malé, tak jako Hallstatt, už to vyžaduje určité plánování a dávku trpělivosti k tomu.

Proto, pokud plánujete přijet do Hallstattu na jeden den autem, vyrazte určitě hned ráno, jelikož v pozdějších hodinách už nezaparkujete.

Nebo … 

Vlakem a lodí do Hallstattu

… to udělejte jako my. Zpestřete si cestu do Hallstattu nejprve vlakem a pak lodí.

Díky pravidelnému vlakovému spojení ze směru Bad Ischl a z druhé strany od Bad Aussee je snadné udělat si do Hallstatu příjemný jednodenní výlet.

Vystupovat budete ve stanici „Hallstatt Bahnhof“, odkud navazuje lodní linka, která vás doveze přes jezero přímo do centra Hallstattu.

Informace o vlakových spojeních

Informace o lodní dopravě

Něco z historie Hallstattu

Když už jsme navštívili místo, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, tak by bylo dobré napsat aspoň pár řádků k jeho historii.

Místo okolo Halštatského jezera lákalo již od pradávna. Důvodem byl bohatý výskyt solných ložisek. Nejstarší nástroje, které zde byly nalezeny, patří do období 5 000 let př. n. l. 

Čilý obchod a důležitost solných dolů pomohly vytvořit světoznámou kulturu, kterou jistě znáte z hodin dějepisu jako Halštatskou. Trvala v období 800 – 400 lety př. n. l. a proslavila Hallstatt po celém světě.

Z tohoto období je také pohřebiště, které v roce 1864 objevil Johann Georg Ramsauer, a jež zahrnovalo přes tisíc hrobů. 

V roce 1311 získala obec právo pořádat trhy, což bylo důkazem, že neustále nabývala na významu. 

Přesto, že Hallstatt byl známý po celém světě, silnice do tohoto městečka byla postavena teprve v roce 1890. Do té doby se sem bylo možné dostat pouze lodí nebo úzkou stezkou vedoucí ve svahu nad domy. 

Co vidět a poznat v Hallstattu

Staré město

Odbočte z hlavní cesty a užijte si proplétání se různorodými úzkými uličkami okolo centra Hallstattu. Jen POZOR! Hallstatt není skanzen. Za okny historických domů bydlí lidé, respektujte tedy jejich soukromí. 

Náměstí Hallstattu

Pokud se budete cítit v úzkých uličkách stísněně, odpočiňte si na krásném náměstí v centru městečka.

Halštatská kostnice

Hallstatt se již od pradávna potýká s nedostatkem místa. A není tomu jinak ani na zdejším hřbitově. Proto zde museli po určité době uvolňovat starší nebožtíci místo novým zemřelým. V praxi to znamenalo, že těla byla po stanoveném období vyzvednuta z hrobu, kosti odvezeny k pohřbení mimo obec a lebka uložena do zdejší kostnice.

Tato kostnice z 16. století je světovým unikátem. V kobce je na 1 200 lebek a každá z nich je zdobena originální malbou, která mimo symbolů zahrnuje i jméno a údaje o narození a úmrtí daného nebožtíka.

V dnešní době už lidé upřednostňují zpopelnění, ale tradice je tradice a tak obyvatelé Hallstattu mohou dřívější způsob pohřbu a následného vyzvednutí těla na své vlastní přání i nadále využít. Dochází k tomu ale jen velmi zřídka. Zatím nejmladší lebka v kostnici patří ženě, která zemřela v roce 1983. 

Lodní výlet po jezeře

Vyjeďte si výletní lodí na 80 minut dlouhou projížďku po jezeře a prohlédněte si Hallstatt z její paluby.

Loďka jen pro vás

Půjčte si vlastní člun a užijte si soukromý pohled na Hallstatt. Nebo si dopřejte třeba romantickou snídani na tradiční loďce s výhledem na Hallstatt.  

Hallstatt Bier – ochutnejte místní pivo

Jestli patříte mezi ty, kteří na cestách rádi ochutnávají různá lokální piva, tak by vám nemělo ujít ani Hallstatt Bier.

Koupání v Halštatském jezeře

Láká vás koupání v Halštatském jezeře? Užijte si místní pláže.

Solný důl a vyhlídka Skywalk

Když už zavítáte do Hallstattu, neměli byste opomenout prohlídku solných dolů. Vyvezte se lanovkou nad Hallstatt a navštivte zdejší Salzwelten, který je zapsaný na seznam UNESCO.

U horní stanice lanovky se běžte podívat na známou vyhlídku Skywalk. Městečko Hallstatt, jezero a okolní hory budete mít odtud jako na dlani. 

Lanovku zpátky si nechte klidně ujet a projděte se zpět do Hallstattu pěšky. Cestou se zastavte u krásného vodopádu, kterému tedy místní úplně vodopád neříkají, protože jsou z okolních hor zvyklí na větší. Nám se ale moc líbil. ;) Po této trase můžete dojít přímo do centra anebo ke spodní stanici lanovky.

Podívejte se na videoTIP z výletu do Salzwelten a na vyhlídku Skywalk

Vodopády na řece Waldbach

Chcete utéct od davu lidí? V tom případě je výlet podél řeky Waldbach plné vodopádů až k jejímu prameni tou správnou volbou.

Podívejte se na videoTIP z výletu k vodopádům na řece Waldbach.

 

Přejeme vám krásný den v Hallstattu, a když si náhodou vzpomenete, pošlete nám odtud nějakou pěknou fotku na náš facebook. :) 

Václav a Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Na kole od Halštatského jezera k jezeru Gosausee a zpět

Vyrážím na 2 dny na kolo. Pojedu od Halštatského jezera přes Gosausee do obce Gosau. Tam přespím a druhý den se vrátím velkým obloukem okolo Halštatského jezera zase zpět.

Chci vědět víc

Na kole od jezera Altaussee přes Bad Ischl až k Halštatskému jezeru (videoTIP)

A máme tu první videoTIP na kole. V rámci celodenního výletu vás vezmeme z obce Bad Aussee, okolo jezera Altaussee a dále přes Blaa Alm do Bad Ischlu, ze kterého budeme pokračovat až k Halštatskému jezeru.

Chci vědět víc