Ledová a mamutí jeskyně na Dachsteinu (videoTIP)

20. 7. 2017

Jste na dovolené v regionu Dachstein – Salzkammergut a přemýšlíte, že byste se v tomhle teplém počasí rádi zchladili? Tak si vezměte něco teplého na sebe a pojďte se s námi v dnešním videoTIPu podívat do ledové a mamutí jeskyně pod horou Krippenstein.

Dachsteinskou lanovkou k jeskyním

Auto nechte zaparkované na neplaceném parkovišti hned u spodní stanice lanovky na Krippenstein.

Jak přesně se k ní dostanete, jsme již popisovali ve výletu v minulém týdnu, kdy jsme vás vzali na vyhlídku 5 prstů.

Na pokladně si můžete zakoupit různé kombinace vstupenek a jízdenek.

Je na čase nasednout na lanovku …

Jakmile vystoupíte z lanovky, projděte chodbou okolo obchůdku se suvenýry. Žádný strach, není kde zabloudit. Přijdete k pokladně, kde se informujte, v kolik hodin začíná prohlídky jeskyně, do které chcete jít.

Od stanice lanovky vám bude cesta ke každé z jeskyní trvat přibližně 15 minut a v obou případech vás čeká stoupání do kopce.

Pokud půjdete od jedné jeskyně ke druhé, musíte projít zase okolo horní stanice lanovky, tak počítejte s přesunem v délce 30 - 40 minut.

Audio průvodce v českém jazyce

Pro ty, kteří neovládají ani jeden z jazyků, ve kterých prohlídky probíhají, tedy němčinu či angličtinu, máme dobrou zprávu. Jeskyně nabízí audio průvodce i v českém jazyce.

Jediné, co potřebujete, je, abyste u sebe měli sluchátka a smartphone. V prostorách u lanovek jsou k dispozici wifi hotspoty s internetem a tak vám nic nebrání stáhnout si aplikaci audio průvodce.

Kdo chce být připravený, tak na stránce http://www.hearonymus.com/ si může aplikaci stáhnout již předem.

Po stažení je ještě potřeba ve vyhledávání aplikace zadat „mammut cave“. Bude vám nabídnuto stažení audio průvodce pro obě jeskyně zdarma.

Průvodce je automaticky přidaný do „my guides“ a funguje offline.

Pokud si zapomenete sluchátka, nevěšte hlavu. Na pokladně u horní stanice lanovky si je můžete za 1€ koupit.

Velká ledová jeskyně

Patří mezi nejrozsáhlejší ledové jeskyně Evropy. Vstup do jeskyně se nachází ve výšce 1 418 m n. m. a východ o čtyřicet metrů výše. Celková délka chodeb je 2,7 km.
Trasa prohlídky, po které vás průvodce provede, měří cca 800 metrů a má několik částí. Teplota se zde pohybuje podle ročního období i jednotlivých částí jeskyně mezi -3 / 3 °C. Zdejší nejstarší led má úctyhodné stáří 500 – 600 let.

Mamutí jeskyně

Název jeskyně není odvozen podle toho, že by v ní snad kdysi žili mamuti, své jméno tato jeskyně získala podle své velikosti. A musíme říct, že je doopravdy mamutí.
Zatím zde mají prozkoumáno 75 km chodeb. Jak jsme se od průvodce dozvěděli, kdybyste ty chodby chtěli prolézt všechny, potřebovali tak 2-3 měsíce. :)
Nejnižší část jeskyně leží těsně nad spodní stanicí Dachsteinské lanovky a nejvyšší část se nachází přibližně 200 m pod horní stanicí této lanovky.

Pro představu o složitosti zdejších chodeb napoví časové srovnání různých cest. Lanovkou od spodní stanice až ke vchodu do jeskyně se dostanete přibližně za 5+15 minut. Pěšky byste tuto trasu šli 1,5 – 2 hodiny. Pokud byste chtěli projít od spodu nahoru chodbami jeskyně, byli byste na cestě dle vaší fyzičky 12 – 15 hodin. :)

V jeskyni je po celý rok stálá teplota +2 stupně a místní klima a vzduch se bude určitě zamlouvat pylovým alergikům.

Trasa prohlídky je dlouhá 1km. V případě, že vás láká být chvíli speleologem a netrpíte klaustrofobií, můžete si objednat také speciální prohlídku.

Ať už u prohlídky jeskyně mamutí nebo ledové, v obou případech se s průvodcem sejdete před prohlídkou přímo před jeskyní. Prohlídka každé z jeskyní zabere cca 50 minut. Pokud máte v úmyslu navštívit obě jeskyně, je potřeba počítat s tím, že prohlídky v jeskyních na sebe časově nenavazují. Prohlídka obou jeskyní vám tedy včetně přechodů mezi nimi zabere 3 - 4 hodiny času.

Muzeum

Určitě nezapomeňte nahlédnout do jeskynního muzea, které je rozmístěno v jednotlivých chatičkách u horní stanice lanovky. Vstupné je zdarma.

Kde se zastavit na jídlo

U horní stanice lanovky je restaurace s terasou. Jídelní lístek mají i v českém jazyce, takže je to s výběrem jídla jednodušší. A mimo to, vaří tu dobře.

Kdo rád ochutnává lokální piva, může si dát i místní Hallstatt Bier.

A co dál?

Ti, kdo vyrazili na výlet hned první ranní lanovkou, mají šanci stihnout i vyhlídku 5 prstů. Na tento výlet jsme vás již vzali v minulém videoTIPu.

Pokud jste vyrazili později, je lepší si jeskyně a vyhlídku rozdělit do dvou dnů, ať se zbytečně nehoníte. Jste přece na dovolené. :) 

Přejeme vám, abyste si jeskyně co nejvíce užili.

A pro jistotu ještě připomínáme: teplé oblečení a pevnou obuv určitě s sebou!

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Na kole od Halštatského jezera k jezeru Gosausee a zpět

Vyrážím na 2 dny na kolo. Pojedu od Halštatského jezera přes Gosausee do obce Gosau. Tam přespím a druhý den se vrátím velkým obloukem okolo Halštatského jezera zase zpět.

Chci vědět víc

Od Hallstattu do Salcburska – Bydlíkem po Alpách, 2.díl

Dnes vyrážíme do Hallstattu, malebného městečka u Halštatského jezera. A až se nabažíme zdejší jedinečné atmosféry, budeme pokračovat dál až do oblasti Sankt Johann im Pongau, která se nachází v Salcbursku.

Chci vědět víc