Solný důl v Hallstattu a vyhlídka Skywalk (videoTIP)

3. 8. 2017

Navštívit Hallstatt a nevyužít přitom možnost podívat se do solného dolu Salzwelten a na vyhlídku Skywalk, to by byla velká škoda. Proto jsme se při návštěvě tohoto malebného městečka vyvezli lanovkou, navštívili zdejší chrám „Bílého zlata“ a také si užili krásný výhled na Hallstatt i jeho široké okolí.

Kde v Hallstattu zaparkovat

Jak už jsme v našem předešlém videoTIPu psali, abyste v Hallstattu zvládli zaparkovat, je potřeba na výlet vyrazit ráno. Parkoviště mají svou kapacitu a ta je v pozdějších hodinách plně vytížena. Turisté sem navíc přijíždějí většinou na celodenní výlet, takže na obsazených parkovištích se místa jen tak neuvolní. 

Spodní stanice lanovky leží u parkoviště č. 2, pět minut chůze od centra města. Za poplatek zde můžete auto nechat po celý den a vyrazit na prohlídku města

Pokud jste se rozhodli jet na výlet vlakem a lodí, pak se vám bude určitě hodit pár bližších informací. Máme je pro vás nachystané a to včetně jízdních řádů. Stáhnout si je můžete z našeho článku o výletu do Hallstattu

Lanovou dráhou za historií soli

Na pokladně spodní stanice lanovky si zakupte jízdenku včetně vstupu do solného dolu Salzwelten. Lanovka jezdí v pravidelných intervalech, není tedy nutné se hroutit, pokud zastihnete větší frontu návštěvníků.  

Od horní stanice se vydejte po přilehlých schodech nebo vyjeďte výtahem. Pokračujte po levé straně směrem do kopce. Za necelých 15 minut dojdete ke vstupu do solného dolu. Tady se fronta posunuje již o něco pomaleji. Na organizované prohlídky s průvodcem se vejde přibližně 60 osob a prohlídka trvá cca 90 minut. Naštěstí mají ale více průvodců a intervaly mezi jednotlivými prohlídkami jsou nějakých 15 minut. 

Nezapomeňte si vzít teplé oblečení a pevnější obuv!

V šatně, před vstupem do dolu, si můžete odložit batoh. V dole ho potřebovat nebudete a navíc by vám bránil při jízdě na skluzavce. :) 

Co vás čeká během samotné prohlídky, to uvidíte v našem videoTIPu. 

Skywalk – vyhlídka nad Hallstattem

Po prohlídce solného dolu se vraťte zpět k horní stanici lanovky. Přejděte most k restauraci Rudolfsturm.

Po pravé straně uvidíte trojúhelníkovou rozhlednu Skywalk, odkud je úžasný výhled na Hallstatt, jezero a okolní hory. 

Náš TIP –  vyhlídka Skywalk bez lidí

Měli byste rádi tuto působivou vyhlídku jen pro sebe? Vyrazte v daném dni až na jednu z posledních prohlídek solného dolu. Po prohlídce nechte odjet všechny turisty poslední lanovkou a s největší pravděpodobností bude pak vyhlídka Skywalk jen a jen vaše. :) 

Do Hallstattu pěšky za 40 minut okolo (ne)vodopádu

Chcete-li se zpět k parkovišti vrátit příjemnou procházkou, kupte si na lanovku jen jízdenku nahoru a zpátky se vydejte pěšky. 

Od restaurace Rudolfsturm sejděte po schodech a podejděte most. Pokračujete po úzké cestě. Minete starý důl „Franz Josef I.“ Od tohoto místa dojdete cca za 5 minut na lesní odbočku. 

Odbočte doleva a po 20 metrech dojdete k vodopádu. Místní tomu úplně vodopád neříkají, ale nám se líbil. Je tedy pravda, že až při návštěvě vodopádů na řece Waldbach jsme dodatečně pochopili, proč to místní jako vodopád nevnímají. :) 

Od (ne)vodopádu se vraťte zpět na původní cestu. Po ní za chvíli dojdete na hlavní cestu, kde stojí malý altán. Běžte doprava a za pár metrů dorazíte na odbočku.

Odtud můžete jít buď vlevo do centra Hallstattu (vyjdete nad hřbitovem) nebo můžete pokračovat dál po cestě a dojdete ke spodní stanici lanovky a k parkovišti č.2. 

Zajímají vás i další solné doly?

Navštivte Solný důl v Altaussee, ve kterém během 2. světové války ukrýval Adolf Hitler nakradená umělecká díla pro své plánované muzeum ve městě Linz.

Co dál dělat v Hallstattu?

 

Přejeme Vám krásnou dovolenou v Hallstattu i jeho okolí. :)

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Na kole od Halštatského jezera k jezeru Gosausee a zpět

Vyrážím na 2 dny na kolo. Pojedu od Halštatského jezera přes Gosausee do obce Gosau. Tam přespím a druhý den se vrátím velkým obloukem okolo Halštatského jezera zase zpět.

Chci vědět víc

Na kole od jezera Altaussee přes Bad Ischl až k Halštatskému jezeru (videoTIP)

A máme tu první videoTIP na kole. V rámci celodenního výletu vás vezmeme z obce Bad Aussee, okolo jezera Altaussee a dále přes Blaa Alm do Bad Ischlu, ze kterého budeme pokračovat až k Halštatskému jezeru.

Chci vědět víc