Výlet ze Schmittenhöhe do Zell am See (videoTIP)

25. 8. 2016

Vrchol Schmittenhöhe, který leží nad obcí Zell am See, patří v zimě k velmi oblíbeným lyžařským destinacím. Až si s námi projdete dnešní výlet, hned pochopíte, proč tomu tak je. I při letním celodenním výletu si totiž budete užívat nezapomenutelných výhledů na třítisícové vrcholy, jezero Zeller See i ledovec Kitzsteinhorn.

Na pohodový výlet jsme se vydali brzy ráno, abychom stihli první lanovku, která nás dovezla na horu Schmittenhöhe ležící ve výšce 1 965 m n. m. Ta bude naším výchozím bodem pro výlet, kterým vás v dnešním blogu provedeme.

Příjezd k lanovce

Z hlavní silnice, která prochází obcí Zell am See, odbočte na dobře značené křižovatce ke spodní stanici lanovky Schmittenhöhebahn. Pokud vyrazíte brzo stejně jako my, tak se nebojte dojet až na parkoviště s označením „P1“, které leží v těsné blízkosti nástupního místa na lanovku.

Informace o otevírací době lanovky najdete zde.

TIP: Pokud máte zdejší výhodnou kartu „Zell am See-Kaprun Card“, tak lanovky na vrchol Schmittenhöhe máte zdarma.

Než se počasí umoudřilo

Zrovna v den, ve kterém jsme na tento výlet vyrazili, nám ze začátku počasí moc nepřálo. Rozhodli jsme se počkat a v restauraci na vrcholu hory si dali něco na zahřátí. V malé kapli Elisabeth-Kapelle, která se nachází přímo na vrcholu hory, jsme zapálili svíčku s poděkováním za hezké počasí a již za chvíli bylo naše přání vyslyšeno. Zamračená obloha se začala pomalu trhat a otevírat, takže jsme mohli vyrazit na cestu.

Zell am See jezero
Schmittenhohe
Schmittenhohe
Schmittenhohe
Schmittenhohe
Schmittenhohe

Höhenpromenade zvládnou hravě i děti

První část výletu vede po cestě číslo 68 k restauraci Sonkogel Bergrestaurant. Projdete okolo restaurace Hochzeller Alm, která může být cílem pro ty, kteří doopravdy hledali jen krátkou procházku.

Cestou si budete moct užívat krásných výhledů na třicet třítisícových vrcholů vč. dominanty oblasti – ledovce Kitzsteinhorn a také jezera Zeller See, které budete mít po celou cestu jako na dlani.

Od vrcholu Schmittenhöhe až po Sonkogel je pro děti připravená naučná stezka, která vesele zpestří rodinný výlet.

POZOR: Abyste si s dětmi mohli poznamenat splněné úkoly, nezapomeňte si vzít na vrcholu Schmittenhöhe v informačním centru, které je umístěno v červené kabince lanovky, tužku a k tomu určený malý prospekt.

Pokud se nebudete účastnit stopované s dětmi, tak doporučujeme vyjít si na vrchol Salersbachköpfl (1 934 m n. m.), odkud je 360 stupňový výhled do okolních údolí a na majestátné vrcholy.

V restauraci Sonkogel Bergrestaurant končí svoji trasu většina rodin. Zde si dají něco na posilněnou a pak se mohou svést sedačkovou lanovkou dolů zpět do Zell am See.

Nekončící výhledy na jezero Zeller See a okolní vrcholy

My ale pokračujeme dál. Těsně před Sonkoglem odbočujeme z hlavní cesty na pěšinu lemovanou borůvčím směrem na Schmiedhofalm (číslo cesty 66). Chvíli poté podejdeme sedačkovou lanovku.

V lese se můžete rozhodnout, zda chcete pokračovat až k restauraci Schmiedhofalm a pak pokračovat po cestě 64 nebo si po cestě s číslem 65 cestu zkrátit a o pár set metrů níže se opět napojit na cestu s číslem 64, jenž vás dovede ke spodní stanici sedačkové lanovky ze Sonkogel.

Od sedačkové lanovky je potřeba přesednout na kabinovou lanovku, která jede přímo k místu, kde jste ráno nechali své auto.

S ohledem na zastávky, při kterých jsme si užívali výhledů, jsme zvažovali mezi variantou nevyužít lanovky a sejít na parkoviště pěšky anebo lanovku použít a ušetřený čas věnovat odpočinku s chlazeným pivkem v restauraci Berghotel Blaickner´s Sonnalm s krásným výhledem na jezero Zeller See. Ano, uhodli jste. Pivo nakonec zvítězilo :)

Těšíme se na vaše zážitky a komentáře z výletu, které můžete připojit pod videem na našem youtube kanálu.

Tipy na další výlety a možnost ubytování najdete zde.

Přejeme vám krásné výhledy při vaší dovolené v Alpách.

Václav a Vevi

Autor článku: Václav a Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Grossglockner Hochalpenstrasse (videoTIP)

V dnešním videoTIPu bychom vás rádi vzali do oblasti Vysokých Taur a provedli vás po známé alpské silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která patří mezi nejvíc oblíbené alpské silnice vůbec.

Chci vědět víc

Soutěska Vorderkaserklamm (videoTIP)

Alpy, to nejsou jen úžasná údolí a impozantní vrcholy. Alpská příroda nabízí také krásné soutěsky. Pojďte s námi do soutěsky Vorderkaserklamm, rokle Seisenbergklamm a jeskyně Lamprechtshöhle.

Chci vědět víc