Co dělat ve městě Salzburg, když máte jen 1 den (videoTIP)

7. 6. 2018

Máte pouhý jeden den na návštěvu města Salzburg nebo tudy jen projíždíte? Připravili jsme vám tipy, jak si co nejlépe užít toto krásné město rozkládající se na obou březích řeky Salzach.

Na začátku našeho článku vám tedy musíme rovnou říct, že pokud jste si na Salzburg vyhradili z vaší dovolené pouze jeden den, tak sice je to skvělé, ale málo.

Podívejte se na náš videoTIP z města Salzburg

 

Ideální počet dnů pro návštěvu tohoto krásného města, které je zapsané na seznam hmotného dědictví UNESCO, a ve kterém se narodil i samotný Mozart, jsou podle nás 3. Ale i tak budete odjíždět s pocitem, že se sem určitě ještě musíte vrátit a poznat místa, která jste nestihli.

Jedete do Salzburgu? Podívejte se na náš videoTIP a článek ke kartě SalzburgCard, která vám ušetří nemalé peníze za vstupy a dopravu.

Pokud však máte jen jeden den, tak vám v dnešním videoTIPu ukážeme, jak si město Salzburg i v omezeném času pořádně užít.

Zahrady zámku Mirabell

Naši procházku městem začínáme v nádherných zahradách zámku Mirabell, které díky výhledu na Salcburský chrám a pevnost Hohensalzburg, patří mezi jednu z nejvyhledávanějších atrakcí města.

V mapě na konci článku máte označené místo začátku naší trasy.

Projděte celou zahradou a vyjděte ven na druhé straně.
Více informací o zahradě a zámku Mirabell

Most přes řeku Salzach

Až dojdete k silnici, zahněte doprava. Přijdete na semafory, od kterých pokračujte přes silnici směrem k řece Salzach. Dojdete k mostu Makarsteg, který je určen pro pěší a cyklisty. Poznáte ho snadno, celý je totiž ověšen pestrými visacími zámky všech druhů a velikostí. A samozřejmě … je odtud krásný výhled na pevnost Hohensalzburg.

 

Hora Mönchsberg

Za mostem přejděte silnici lemující řeku a za ní odbočte doprava. Ulicí s názvem Griesgasse dojdete k výtahu na horu Mönchsberg.

Kdo má zakoupenou kartu Salzburg Card, má jízdu výtahem nahoru i dolů již zdarma. Stačí načíst čárový kód vaší Salzburg Card přímo u turniketu.

Vyvezte se výtahem do výšky 60 m k muzeu moderního umění. Je odtud úžasný výhled na celé město.

Až si dostatečně užijete výhledu na město Salzburg, svezte se zase zpět dolů.

 

Getreidegasse a Mozartův rodný dům

Od budovy s výtahem se vydejte doprava. Projdete městskou branou a přijdete na křižovatku ve tvaru písmene T. Odbočte vpravo a cca po 50 m uvidíte přes silnici pěší zónu. Stojíte na začátku Obilné uličky neboli Getreidegasse.

Obilná ulička je tepnou historického města Salzburg a najdete v ní snad všechny známé módní značky. Je čas začít nakupovat! :)
Více informací o Getreidegasse

Abychom nezůstali jen u nakupování, je potřeba si také říct, že v této ulici, v domě číslo 9, se narodil známý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Dnes je v domě muzeum, které je tomuto hudebnímu géniovi zasvěceno, a tak zde Wolfgang Amadeus Mozart alespoň symbolicky žije nadále.
https://www.salzburg.info/cs/sights/top10/mozartuv-rodny-dum

 

Originální Mozartovy koule z cukrárny Fürst

Za rodným domem Mozarta odbočte druhou ulici doprava. Minete kašnu a dojdete na náměstíčko. Po levé straně uvidíte světově proslulou cukrárnu Fürst, ve které se jako v jediné vyrábějí dodnes originální Mozartovy koule dle původní originální receptury. Nenechte si ujít příležitost a určitě ochutnejte.

Za cukrárnou Fürst zahněte přes velké náměstí Residenzplatz doprava a pokračujte stále rovně. Minete katedrálu Sv. Ruperta a Virgila a dojdete na náměstí Kapitelplatz, k soše muže na velké zlaté kouli. Projděte okolo sochy a jděte stále rovně do úzké uličky.

 

Hřbitov Svatého Petra a katakomby

Než přijdete ke spodní stanici ozubnicové dráhy vedoucí na pevnost Hohensalzburg, všimněte si kovové branky po pravé straně. Tudy můžete vstoupit na hřbitov, který je považovaný za jeden z nejkrásnějších na světě. Nad hřbitovem ve skalní stěně se nachází katakomby. Pokud vlastníte platnou kartu Salzburg Card, máte vstup do katakomb zdarma.
Více informací o hřbitovu Svatého Petra

Pevnost Hohensalzburg

Jelikož jste se dnes už něco nachodili, doporučujeme se na pevnost Hohensalzburg, dominantu města Salzburg, vyvézt nejstarší ozubnicovou dráhou v Rakousku. Žádný strach, od roku 1892, kdy by poprvé spuštěna, již prošla modernizací. :)

Ti z vás, kteří si pořídili kartu Salzburg Card, nemusí čekat frontu na jízdenku, ale mohou jít rovnou k turniketům a za 10 minut si již z pevnosti Hohensalzburg užívat krásných výhledů na město Salzburg.

Samotná pevnost Hohensalzburg je největším kompletně dochovaným hradním komplexem ve střední Evropě.
Více informací pevnosti Hohensalzburg

Pro cestu zpět můžete znovu využít dráhy, kterou jste přijeli nahoru nebo se projít pěšky dolů. Cesta zpět do města se nachází na druhé straně hradního komplexu. 

 

Večeře na největší pivní zahrádce Rakouska

Město Salzburg se pyšní hned několika pivovary a my z České republiky, máme snad téměř povinnost ochutnat pivo, které se vaří v místě naší dovolené. :)

Pivo samozřejmě dostanete v každé restauraci, chcete-li ale pivo se zážitkem, určitě se projděte do Augustiniánského pivovaru, kde se pivo vaří stále podle tradiční receptury od roku 1621.

K pivu si vyberte z nabídky teplé i studené kuchyně z různých místních bufetů. A když vám počasí vyjde, tak se posaďte ven na největší pivní zahrádku v Rakousku.  

Potřebujete zaparkovat auto v Salzburgu? Podívejte se, kde je to možné. 

Všechna místa, která jsme vám popsali, zvládnete krásně během jednoho (celého) dne. Věříme, že si návštěvu Salzburgu pořádně užijete.

A na závěr bychom ještě rádi poděkovali společnosti Tourismus Salzburg, díky které jsme vám mohli dnešní videoTIP z krásného města Salzburg představit.

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Nádherný skanzen kousek od města Salzburg (Salzburger Freilichtmuseum)

V dnešním videoTIPu vás vezmeme kousek za město Salzburg a navštívíme skanzen, který je umístěn v nádherné přírodě obklopené okolními horami.

Chci vědět víc

Gollingský vodopád nedaleko města Salzburg

Vezmeme vás na jednoduchou túru podél Gollingského vodopádu na řece Schwarzbach, který se nachází 30 minut jízdy od města Salzburg.

Chci vědět víc