Hangar 7 – klenot Salzburgu (videoTIP)

13. 9. 2018

Jestli jste v Salzburgu nebo tudy jen projíždíte, neměli byste určitě vynechat návštěvu Hangar-7 u zdejšího letiště. Tato multifunkční budova patří společnosti Red Bull a na její návštěvu budete zcela jistě dlouho vzpomínat.

Hangar-7 není standardním hangárem. Je to výjimečné místo, na kterém se prolínají 3 vášně pana Dietricha Mateschitze, majitele společnosti Red Bull, tedy umění a architektura, gastronomie a létání.

Podívejte se na náš videoTIP.

Flying Bulls

Hangar-7 byl postaven pro společnost Flying Bulls, což je skupina pilotů a techniků s předsevzetím renovovat stará válečná letadla tak, aby byla schopná znova létat.

Flying Bulls založil Siegfried Angerer, jenž je dnes již v penzi. Jeho následníkem se stal Raimund Riedmann, který v jeho započaté práci pokračuje úspěšně dál.

Tým lidí z prostředí společnosti  Flying Bulls fungoval se svým konceptem pod jiným jménem již dříve. Do podvědomí veřejnosti vstoupili až pod názvem Flying Bulls a to v roce 1999, kdy je začal sponzorovat právě Red Bull.

Společnost nejdříve sídlila v Innsbrucku, do města Salzburg přesídlili poté, co jim v Innsbrucku nebyla povolena stavba hangáru.

Hledáte ubytování v městě Salzburg? Podívejte se na nabídku ubytování s možností rezervace online. 

Hangar-8

Než se podíváme na zajímavosti a klenoty budovy Hangar-7, bylo by škoda opomenout menší, ale po konstrukční stránce shodný Hangar-8, který se nachází hned vedle, veřejnosti je ale nepřístupný.

Slouží pouze jako servisní a skladovací místo Flying Bulls. Spousta letadel je dost starých a komplikovaných a zaměstnanci potřebují pro svoji práci klid.

Hangar-8 má 60 zaměstnanců, z toho 40 techniků. U většiny letadel ve sbírce je to totiž tak, že průměrně na 1 hodinu letu je potřeba 40 servisních hodin práce.

Hangar-7 & Hangar-8

Hangar-7

Číslo označuje jen klasické domovní číslo, i když ta sedmička nabízí zajisté i pomyslnou spojitost se šťastnou číslicí nebo agentem 007. :)

Hangar-7 byl otevřen v roce 2003 a protože byl po čase pro všechna letadla již moc malý, rok po něm přibyl již zmiňovaný Hangar-8.

Architektem budovy je Volkmar Burgstaller, Rakušák žijící v Salzburgu.

Hangar v číslech

Samotná hala Hangar-7 je dlouhá cca 100 m, široká 67 m a vysoká 14,5 m.

Skládá se z velkých skleněných tabulí, na jejichž vypálení se kvůli jejich velikosti musela dokonce napřed postavit speciální sklářská pec. Na celou stavbu bylo použito celkem 1 754 skleněných tabulí.
Zajímavostí je, že žádné tabule nejsou shodné, každá z nich je rozměrem individuální.

Při jejich upevnění bylo použito celkem 16 km silikonových spár.

Jelikož se budova nejen díky teplotním vlivům hýbe, jsou na jednotlivých skleněných tabulích umístěny protitlaková zajištění, která vyrovnávají jednak tlak od prolétajících letadel a také smršťování a rozpínání budovy z teplotních příčin. Na výšce 14,5 m má budova možnou odchylku 5 cm.

Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7
Hangar-7

Hodně oken, spousta mytí

Jako každá okna, tak i ta v Hangar-7 je potřeba pravidelně mýt. Do výběrového řízení na čištění skleněných tabulí, které bylo na počátku vypsáno, se přihlásily firmy z celého světa.

Jedna společnost z Číny chtěla dokonce na mytí těchto oken nechat vyrobit speciálního robota.

Nakonec výběrové řízení vyhrál rakouský spolek horolezců ze Štýrska, kteří se 2x ročně zavěší na lana a všech 1 754 skleněných tabulí umyjí ručně. A to prosím z obou stran.

I přes tuto péči vypadají skla ale trochu šmouhatě. Je to proto, že skleněná výplň byla dodatečně potažena fólií s drobnými černými tečkami. Piloti prolétajících letadel si totiž stěžovali na odraz světla, který je oslepoval, takže bylo nutné tento problém vyřešit.

O rok později, při stavbě Hangar-8, už byly rovnou použity tabule z mléčného skla.

Nezapomeňme na podlahu

Vystavené exponáty se částečně mění každý den, takže zdejší podlaha z čínské granitové dlažby, dostává zabrat. I přes častou výměnu prasklých kachlí, se nedá nějakým těm přítomným prasklinám zabránit.

V podlaze jsou nepravidelně rozmístěná světla. Když je Hangar-7 vyklizený, vytvoří světla ve tmě jako souhvězdí nápis data 22. 8. 2003, což je den, kdy byl Hangar-7 otevřen. U příležitosti zahájení provozu se tehdy konala velká společenská akce, na kterou se sjela i spousta VIP hostů, např. Naomi Campbell, Niky Lauda a další.

Plánujete cestu do Salzburgu? Podívejte se na další naše videoTIPy z tohoto krásného města.

Umění v Hangar-7

Pan Mateschitz miluje umění a zakládá si na tom, aby dával šanci mladým umělcům. V přízemí po okrajích plochy a nahoře na galerii si návštěvníci mohou prohlédnout výstavy, které se mění každé 3 – 4 měsíce.

Gastronomie v Hangar-7

V Hangar-7 můžete zažít hned několik gastronomických zážitků, které jsou soustředěny do jeho dvou věží.

Carpe Diem kavarna Hangar 7

3. patro – Members Club

Meeting room v nejvyšším patře je určen převážně pro konání interních meetingů společnosti Red Bull, ale samozřejmě je možné si jej i pronajmout.

2. patro – Mayday Bar

O patro níže si návštěvníci mohou dát výtečný drink v koktejlovém baru nebo ochutnat z nabídky 8 rozdílných jídel z 8 různých zemí světa.

Hned naproti baru je umístěn Zigarrenlounge, jediné místo v budově Hangar-7, kde se smí kouřit.

1. patro – restaurace Ikarus

Není potřeba cestovat po celém světě za vyhlášenými kuchaři. Stačí navštívit restauraci Ikarus, která se pyšní 2 Michellinskými hvězdami. Koncept restaurace spočívá v tom, že každý měsíc připravují jiné menu od vyhlášených kuchařů z celého světa.

Láká vás restaurace Ikarus? Její koncept i nadšení pracovníků je něco tak úžasného, že jsme se rozhodli této restauraci věnovat jeden celý článek na našem blogu.

Přízemí – kavárna Carpe Diem

Jestli máte chvíli, zastavte se v kavárně na kávu a skvělé zákusky. Věhlasná je v širokém okolí také pro své báječné snídaně.

Venkovní terasa - Outdoor Lounge

Venkovní terasa nabízí hostům v letních měsících speciality z grilu. A je z ní krásný výhled na západ slunce.

Střecha Hangaru 7 -Threesixty Bar a jeho úniková cesta

Bar s 360° výhledem do všech stran zvaný taktéž jako Skybar. Jedná se champagne & aperitiv bar umístěný pod stropem budovy, který bývá otevřen ve večerních hodinách. V horkém letním počasí není jeho provoz z teplotních důvodů možný, takže v létě je bohužel často zavřeno.

Nesmíme opomenout jednu perličku. Když byl skybar otevřen pro veřejnost, objevil se problém s tím, že měl jen jedinou přístupovou cestu, která ještě k tomu vede přes restauraci. Kdyby v restauraci hořelo, neměli by se hosté ze skybaru kudy dostat ven.

Proto byla do skybaru zabudována dodatečná nouzová úniková cesta a to ve formě skluzavky vedoucí do přízemí. Aby skluzavka byla tematická, byla použita záchranná skluzavku z boeingu 747, která je přizpůsobena tomuto účelu. Skluzavka je ukrytá v šedém boxu u stěny, takže je nenápadná a prostředí luxusního baru vizuálně nijak neruší.

Do restaurace letadlem

Prostor mezi budovami Hangar-7 a Hangar-8 neslouží pouze pro letadla Flying Bulls, na jednání či na jídlo do vyhlášené restaurace Ikarus přilétají někteří klienti vlastními letadly, tudíž je pro ně velmi praktické, že mají kde zaparkovat. :)

Letadla v Hangaru 7

Sigi Angerer, zakladatel společnosti Flying Bulls, je sám výborným pilotem. Létat se u něj učil i Dietrich Mateschitz, se kterým jsou blízcí přátelé. Žluté letadlo, ve kterém se pan Mateschitz kdysi učil létat, je rovněž součástí sbírky Flying Bulls. Tato sbírka zahrnuje spoustu cenných a krásných strojů. Za všechny bychom vám rádi představili alespoň některé:

Douglas DC-6B

Letadlo vyrobené v roce 1958 využíval coby jugoslávské „Air Force One" prezident Josip Broz Tito a jeho hosté. Posléze byl stroj prodán do Afriky, kde po létech služby zůstal nakonec na letišti degradován téměř jen na náhradní díly. Zachráněn byl v roce 2000 a po nákladné dlouhotrvající rekonstrukci je dnes nejen největším letadlem, ale i perlou sbírky společnosti Flying Bulls.

Douglas DC-6B

North American B-25J „Mitchell“

Jeden z nejkrásnějších bombardérů všech dob byl také zachráněn před zánikem. Zrenovován a komfortně vybaven je dnes často využíván k natáčení videí pro prezentaci společnosti.

North American B-25J „Mitchell“

Lockheed P-38L „Lightning“

V rozmezí let 1941 a 1945 bylo vyrobeno přes 10 000 kusů tohoto jedinečného stroje, dnes ale na celém světě létá už jen pár exemplářů.

V tomto letadle létal při své pilotní kariéře i spisovatel a pilot Antoine de Saint-Exupéry, jehož stroj byl modifikován na průzkumný letoun. Bylo 31. července 1944, když Saint-Exupéry zamířil svůj Lightning P-38 ze základny v korsickém Borgu směrem k jižní Francii, s cílem pořídit snímky kvůli blížící se invazi spojenců. Z této mise se již nevrátil, byl sestřelen při přeletu Středozemního moře. Letadlo bylo po dlouhých letech dohadů a hledání objeveno až v roce 2000. Na troskách letadla se našlo tovární značení 2734, se kterým byl ztotožněn stroj s vojenským označením 42-68223. A právě v tom se Saint-Exupéry ztratil.

Mission Red Bull Stratos

Vystavený oblek je skutečný originál, který měl Felix Baumgartner v říjnu 2012 při seskoku ze stratosféry zpět na zem na sobě. Volným pádem tehdy letěl čtyři minuty a devatenáct sekund a dosáhl přitom rychlosti přes 1 340 km v hodině.

K vidění je i věrná kopie kapsule, ve které byl za pomocí heliového balonu vynesen, originál byl při samotné akci zničen.

Formule F1

Mimo letadel mohou návštěvníci Hangar-7 obdivovat i originální modely ze závodních tratí, které Red Bull sponzoruje.

Formule 1 Red Bull

Podívejte se na oficiální stránky Hangar-7. 

Pokaždé, když projíždíme okolo města Salzburg, tak sjedeme z dálnice a zastavíme se v Hangar-7. Nejde přitom jen o odpočinek před další cestou, ale moc rádi se sem vracíme nasát zdejší jedinečnou atmosféru a obdivovat letadla, které by bez pomoci pana Mateschitze a společností Red Bull a Flying Bulls, skončila na šrotištích.

Takto dělají radost nadále nejen nám, ale když se při vašich cestách po Rakousku v Hangar-7 stavíte, určitě udělají radost i vám.

Vstup do výstavního prostoru Hangar-7 je zdarma, takže i na chvilku se to opravdu vyplatí. Tak se zastavte na kousek té radosti, inspirace a kávu se skvělým zákuskem.

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Další tipy na výlet v okolí

Nádherný skanzen kousek od města Salzburg (Salzburger Freilichtmuseum)

V dnešním videoTIPu vás vezmeme kousek za město Salzburg a navštívíme skanzen, který je umístěn v nádherné přírodě obklopené okolními horami.

Chci vědět víc

Gollingský vodopád nedaleko města Salzburg

Vezmeme vás na jednoduchou túru podél Gollingského vodopádu na řece Schwarzbach, který se nachází 30 minut jízdy od města Salzburg.

Chci vědět víc