Předpověď počasí na další dny

čtvrtek 14. 11. -4 až 6°C
pátek 15. 11. 5 až 9°C
sobota 16. 11. 3 až 8°C
neděle 17. 11. 4 až 7°C
pondělí 18. 11. 2 až 7°C
úterý 19. 11. -2 až 7°C
středa 20. 11. -6 až 9°C
čtvrtek 21. 11. 0 až 9°C

Základní informace

Místo:
RakouskoHorní Rakousko

Zarezervujte si ubytování napřímo!

Ubytování v okolí Hallstattu

Zarezervujte si ubytování online přes portál Booking.com

Ukázat nabídku

Ubytování v Dachstein West

Zarezervujte si ubytování online přes portál Booking.com

Ukázat nabídku

Ubytování v Hinterstoder

Zarezervujte si ubytování online přes portál Booking.com

Ukázat nabídku

Sbalit nabídku ubytování

Zobrazit další nabídku ubytování

Horní Rakousko (Oberösterreich)

Příroda obdařila celou oblast Horního Rakouska krásnou krajinou, horami, pastvinami i jezery. Nejznámějšími jezery jsou především Traunsee, Attersee a Mondsee, ke kterým patří kouzelné okolí a krásná, upravená městečka na březích.

Možností ke koupání a vodním sportům je tu bezpočet, stejně jako na zdejších menších jezerech Holzöstersee, Ibmersee a Höllerersee. Ta leží uprostřed největšího horského středoevropského rašeliniště a jsou obklopena chráněnými přírodními oblastmi a ptačími rezervacemi. Břehy těchto jezer, stejně jako ostatních v Horním Rakousku, lemují čisté, udržované pláže.

Za zmínku určitě stojí také obec Vorderstoder, v oblasti Totes Gebirge. Malá vesnice skrytá uprostřed impozantních hor, daleko od hluku měst i frekventovaných turistických cest. Místní lidé jsou zde na svoji péči o okolní přírodu právem hrdi.

 

Hledáte inspiraci na výlety? Podívejte se na naše videoTipy z Horního Rakouska.

 

Do národního parku Kalkalpen na jihu Horního Rakouska patří pohoří Sengsengebirge a Reichraminger Hintergebirge. Obě pohoří jsou největšími neosídlenými zalesněnými horskými útvary s nejdelším systémem horských bystřin ve Východních Alpách. Rozsáhlé lesní úseky jsou střídány skalami a pastvinami a celá oblast má divoký, nespoutaně romantický ráz.

Jižně od Dunaje je typická horská část hojně protkaná krásnými jezery. Zde se nachází hornorakouská část známé oblasti Salzkammergut (Solná komora). Jedna nejkrásnějších rakouských oblastí se rozkládá na území více spolkových zemí.
Více o této části Rakouska si můžete přečíst v článku „Kde hranice spolkových zemí neplatí“ na našem blogu.

Lázně v Horním Rakousku

V Horním Rakousku není o dostatek kvalitních lázeňských komplexů vůbec nouze. Asi nejnavštěvovanější jsou lázně v Bad Ischl, kde vyvěrají na povrch četné minerální prameny. Další lázně se nachází třeba v Bad Goisern, Bad Hall a četných dalších městečkách.

Na okraji Salzkammergut se rozprostírá jezero Traunsee, v jehož severním cípu leží Gmunden, půvabné solné lázně a nejvýznamnější město této oblasti. Jednou z jeho zajímavostí je vodní zámek Orth, který byl kdysi původně hradem.

Na jih od Bad Ischl se nachází Hallstatt. Toto malé, izolované a prosté městečko obklopené horami je střediskem civilizace z doby železné, zdejší archeologická naleziště patří k nejbohatším v Evropě. Hallstatt leží bezprostředně u Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou patří od roku 1996 ke Světovému dědictví UNESCO.

Zima v Horním Rakousku

Chystáte se na zimní dovolenou do Horního Rakouska? Podívejte se na turistické regiony na konci stránky. V každém regionu najdete rozcestník k jednotlivým lyžařským střediskům.

 

Mapa Horního Rakouska

Kuchyně Horního Rakouska

Zdejší kuchyni a jejím specialitám vévodí pivo; nepřekvapí nás proto tradiční pivní polévka.

Horní Rakousko je také zemí knedlíků a jejich rozmanitost můžeme obdivovat například u příležitosti tradičního „Týdne knedlíků“. Důležitou úlohu zde hrají také brambory.
Třené brambory
– napůl vařené, napůl syrové, tvoří základ typických knedlíků, které jsou obdobou našich „chlupatých knedlíků“. Do tzv. moučných knedlíků se přidává pouze nastrouhaný vařený brambor, mouka a sůl. Nechybí ani knedlíky krupicové nebo chlebové.

Všechny knedlíky se pak mohou smíchat např. se špekem, pečeným masem, uzeninou atd. Jde jak o přílohu, tak i o hlavní jídlo. Zvláštní kapitolu představují knedlíky „Grammelknödel“, se zvlášť jemnými, křupavými škvarky.

Abychom ale nezůstali jen u knedlíků, tak závěrem ještě doplníme, že Horní Rakousko má i své vyhlášené sladké dobroty, jako třeba známý linecký dort z jemného křehkého těsta s rybízovou marmeládou nebo zdejší nepletenou vánočku.

Turistické regiony Horního Rakouska

Almtal

Attersee

Dachstein-Salzkammergut

Pyhrn-Priel

Salzkammergut

Traunsee

Spolkové země Rakouska, kterými prochází Alpy

Dolní Rakousko

Korutany

Salcbursko

Štýrsko

Tyrolsko

Voralbersko

Tipy na výlety

Na kole od jezera Altaussee přes Bad Ischl až k Halštatskému jezeru (videoTIP)

A máme tu první videoTIP na kole. V rámci celodenního výletu vás vezmeme z obce Bad Aussee, okolo jezera Altaussee a dále přes Blaa Alm do Bad Ischlu, ze kterého budeme pokračovat až k Halštatskému jezeru.

Chci vědět víc

Výlet z Bad Aussee k Halštatskému jezeru (videoTIP)

V dnešním videoTIPu vás vezmeme na nenáročný výlet z městečka Bad Aussee podél řeky Koppentraun k Halštatskému jezeru.

Chci vědět víc