Císařský trhanec (videorecept)

1. 12. 2016

Když jedeme na dovolenou do rakouských Alp, nikdy si nenecháme ujít náš oblíbený Kaiserschmarren neboli Císařský trhanec. Pokud patříte mezi ty, kteří mají tento sladký moučník v lásce a rádi byste si jej sami připravili, tak jste tu správně. V dnešním příspěvku vám přináším recept, abyste si mohli zpestřit toto chladné počasí alespoň sladkou vzpomínkou na zasněžené vrcholky Alp a příjemnou atmosféru horské hütte.

Na internetu je poměrně velké množství různých receptů, jak připravit ten nejlepší trhanec, který se schovává pod různými názvy jako je: trhanec pečený na pánvi, babiččin trhanec s jablky atd.

Já ale nedám dopustit na recept z klasické tištěné kuchařky od pana Romana Vaňka „Poklady klasické české kuchyně aneb jak to ta babička tenkrát vařila“. Mimochodem, kuchařky Romana Vaňka jsou z těch, co jsem doposud vyzkoušel, zatím jediné, které opravdu fungují. Kdo je alespoň trochu šikovný a bude se držet postupu, který je v knize uveden, tomu se povedou i ty nejnáročnější kuchařská veledíla. J
Kuchařky od Romana Vaňka můžete koupit zde.

Suroviny potřebné pro 2 osoby:

120 g hladké mouky
200 ml mléka
4 vejce
2 lžíce tuzemského rumu (meruňkovice / slivovice)
1 lžíce krupicového cukru do těsta
2 lžíce moučkového cukru
1 střední jablko
1,5 lžíce rozinek
1,5 lžíce másla na smažení
špetka soli
moučkový cukr na posypání na talíři

Postup:

Jablko oloupu, zbavím jadřinců a nakrájím na plátky. Mouku, sůl, mléko, krupicový cukr a žloutky vymíchám do hladkého těsta. Z bílku vyšlehám sníh, který pak jemně vmíchám do misky k připravenému těstíčku. Díky vyšlehaným bílkům je trhanec krásně nadýchaný a tudíž je odlišný od klasických palačinek, které trhanec tak trochu připomíná.

Na pánvi si rozpustím máslo. Protože nemám moc velkou pánev, rozdělím si jablka, rozinky a těsto na dvě stejné části. Na pánev dám první polovinu nakrájených jablek a nechám je lehce, tak na minutu a půl, změknout. Přileji polovinu těsta a na mírném plamenu nechám zatáhnout. Do těsta na pánvi přidám rozinky a poté trhanec otočím. Opět nechám tak na minutu zatáhnout a pak jej natrhám na kousky. Částečně hotové dílo přendám z pánve do odkládací misky s víkem, aby nevychladlo. Celý postup zopakuji se druhou polovinou nachystaných surovin.

Když už na pánvi dodělávám druhou porci, tak k ní přidám první připravenou várku trhance. Celý obsah pánve bohatě posypu moučkovým cukrem a nechám jej lehce zkaramelizovat.

 

A pozor – v tento moment přichází vrchol celého díla. K trhancům přiliji meruňkovici. Zapálím ji. A nechám ji vyhořet. Flambováním vznikne na jednotlivých kouscích trhance krásná kůrka a tak jsou příjemně křupavé. Možná si říkáte, zda tam dát rum nebo třeba i něco jiného. V receptu uvádí pan Vaněk rum, ale já ho nemám úplně v oblibě, tak používám raději meruňkovici nebo slivovici. Trhanec se tou vůní příjemně ovoní a završí tak úžasnou chuť tohoto tradičního rakouského jídla.

Trhanec rozdělím na dva talíře, posypu moučkovým cukrem a podávám s jablečným pyré nebo švestkovým kompotem.

Pokud vás recept zaujal a vyzkoušíte ho, tak nám určitě napište na facebook, jak se vám povedl. :-)

Dobrou chuť.

 

Autor článku: Václav a Vevi

Mohlo by Vás zajímat