Na špatně upevněné lyže uvnitř auta v Rakousku raději zapomeňte

26. 10. 2017

Lyže na zadní sedačku auta, lyžáky hezky pod nohy, aby z nich neuteklo teplo a hurá na svah. Tak na tento scénář v Rakousku raději rychle zapomeňte. Mohl by vás totiž přijít pěkně draho. 

Ptáte se proč? Že přece nebudete kvůli pár minutám jízdy od hotelu k lanovce absolvovat znova pracné upevňování věcí, který jste dělali při cestě na dovolenou? Pokud nechcete platit pokutu, tak vám nic jiného nezbývá. 

Zimní sezona se blíží a tak je dobré připomenout si pár pravidel, na které je dobré myslet, než vyrazíte na dovolenou do Rakouska.

O hlavních tématech jako je barva vesty, alkohol za volantem nebo povolená rychlost na silnicích si můžete přečíst v článku Cestování autem do Rakouska 

Dnešním, neméně důležitým, tématem je převoz lyžařského vybavení v autě. Rakouská policie lyže, snowboard, boty, hůlky, atd. považuje za náklad. A náklad jako takový musí být během cesty řádně upevněný. Důvod je jasný. Nebezpečí vážného poranění při nehodě. A jak už to tak bývá, během zimního počasí, náledí a zasněžených silnic není bohužel k nehodě nikdy moc daleko.

Jak správně upevnit lyže a lyžařské vybavení 

Nejlépe uděláte, když lyžařské vybavení upevníte do střešního boxu na střechu vozu nebo na střešní nosič. V případě, že sklopíte zadní sedačku a protáhnete lyže z kufru do auta, musíte je dát do pevného obalu a řádně upevnit pro případ, kdyby došlo k nehodě.

Lyžařské boty nestačí dát volně za sedačku, jak to bylo dříve. Čistě pro představu, dvoukilová bota, která vyletí do prostoru vozu při prudkém brzdění v rychlosti pouhých 50 km/h, může pasažéra vozu trefit váhou 100 kg. Přidejte proto lyžáky raději k lyžím do střešního boxu nebo je nechte upevněné pod ostatními věcmi na dně kufru. 

Pro inspiraci se podívejte na video od ADAC. Je sice již staršího data a není v něm tedy zohledněna nejnovější aktualizace rakouských předpisů, ale pro ilustraci, co dokáže neupevněné lyžařské vybavení při nehodě způsobit, to určitě postačí.

Pokuta v Rakousku není žádná levná legrace

Pokuty na území Rakouska nejsou vůbec nízké. Pokud vás již policie zastaví a nemáte náklad vozu v pořádku dle jejich zákona, hrozí vám pokuta až do výše 5.000 Eur. Samozřejmě z části zaleží na daném policistovi a jeho posouzení, zda je náklad vozu dobře upevněn. Buď bude důsledný a ponesete si následky, nebo když na místě vše napravíte, celá situace skončí možná pouze výtkou. 

Více informací k danému tématu najdete na stránkách rakouského automotoklubu ÖAMTC.

Bezpečnou jízdu bez pokut a to nejen během dovolené vám přejí

Václav & Vevi

Autor článku: Václav & Vevi

Mohlo by Vás zajímat